Ако сте в магазина и се чудите какъв плод за изберете за домашната трапеза – нектарини или праскови, вероятно нектарините са по-добрият избор.
Прасковите са наричани Кралицата на плодовете и са втори по популярност след ябълката, а от своя страна нектарините са считани за техни заместители.
Генетично, единствената разлика между праскови и нектарини е нежният мъх по кожата на прасковата, но нектарините имат по-червен цвят и по наситен аромат. Освен това те съдържат двойно по-големи количества витамини и минерали.
Специалистите по хранене отбелязват, че в тях има повече желязо, фосфор, калий, витамини А, С, Е и D. Сочните плодове са богати и на жизненонеобходими вещества като калций, магнезий, органични киселини и натурални захари и пектини.
В същото време са бедни на калории, което ги прави верен приятел на хората, които се опитват да влязат в добра форма през лятото.
Така например в 100 грама нектарини се съдържат 49 килокалории. Плодът се препоръчва и за диабетици.
Консумацията му се препоръчва най-вече за хора със сърдечносъдови заболявания.
Това спомага за предотвратяване на хипертония и атеросклероза, тъй като нектарините способстват за отстраняването на излишните количества натрий, а съответното и течностите от тялото.
Те са полезни и за регулиране на дейността на стомашно-чревния тракт. Имат и леко слабително действие.
Освен това действат и като своеобразен филтър на бъбреците, като ги изчистват от ненужните вещества.
Цялостното действие на сочния плод е укрепване на имунната система. Нектарините предпазват още кожата и очите.
Избирайте плодове с кремаво-жълт цвят. Пурпурната червенина не е признак за зрялост, а просто е характерна за някои сортове.
Подобно на хубавите праскови, добре узрелите нектарини са меки и се поддават на лек натиск.
Източник: Puls.bg