Нереалистичната похвала вреди на децата

December 15, 2015

Децата, които имат ниско самочувствие, може да бъдат затормозени в по-голяма степен, ако са обсипвани с прекалено много похвали, според данни от ново проучване.

Много родители често са склонни да дават нереалистична обратна връзка на своите деца относно постиженията им като понякога дори отиват в крайности, казвайки „Това беше наистина фантастично!“.

Изследователите от Университета в Саутхемптън, Ню Йорк обясняват, че това може да окаже прекалено голям натиск върху децата, които имат ниско самочувствие. У тях остава усещането, че винаги трябва да се справят добре и че ако не го направят, ще разочароват хората. По този начин те няма да смеят да предприемат по-големи предизвикателства.
164966375_4x3
По време на проучването 240 деца трябва да нарисуват известна картина на Ван Гог, след което получават обикновени похвали, пресилени такива или не получават никакви от страна на „професионален художник“.

След това на малките участници се казва, че те трябва да нарисуват други картини, но могат да изберат кои да са те. На тях им е разяснено още, че някои от картините са лесни за рисуване, но няма да научат много от тях, докато други са трудни и, въпреки че е възможно да се допуснат много грешки, определено ще научат много.

Оказва се, че децата с ниско самочувствие, които получават пресилени похвали, избират по-лесните картини, а тези с високо самочувствие се насочват към по-трудните.

Резултатите от проучването предполагат, че нереалистичните похвали могат да накарат децата с ниско самочувствие да странят от новите предизвикателства.

Данните от проучването са публикувани в сп. Psychological Science.

Източник: puls.bg

Comments are closed.