Британската Национална здравна служба (NHS) възнамерява да тества преливане на изкуствена кръв, направена от стволови клетки от пъпна връв и от донори, пише MailOnline. Изкуствената кръв няма да замени кръводаряването, а ще се използва при терапия на хора с редки кръвни групи и състояния.
В тестовете, чийто старт се планира за 2017 година, ще участват доброволци, като количеството прелята изкуствена кръв ще бъде само между 5 и 10 милилитра.
Производството на големи количества кръв все още е далечна перспектива. Едно от основните предимства е избягването на заразите, които често се носят от донорите. Около 7500 души във Великобритания са получили кръв, инфектирана с хепатит С или ХИВ преди 1991, когато здравната служба е купувала кръв от донори в САЩ.
“Изследователите по света от години проучват методи за производство на червени кръвни телца, за да предложат алтернатива на дарената кръв”, казва д-р Ник Уоткинс от NHS. “Ние сме уверени, че през 2017 година екипът ни ще бъде готов да проведе първата фаза на клинични опити върху доброволци”. Успехът на тези експерименти би бил добра новина за хората с редки кръвни групи и за пациентите с редки заболявания, които се нуждаят от преливане на кръв по няколко пъти на седмица.
През последното десетилетие броят на кръводарителите е намалял с около 40 процента, като миналата година са направени 1.7 милиона кръводарения, пише „Фокус”. Изкуствената кръв се произвежда от отгледани в разтвор за три седмици стволови клетки, които се обработват, така че да започнат да създават червени кръвни клетки. Една стволова клетка е състояние да създаде 10 хиляди червени кръвни клетки.
Източник: manager.bg