Проф. д-р Петър Червеняков – Коремен и гръден Хирург

October 20, 2014
ЗА НАС

ScreenHunter_1938 Sep. 04 08.3860 години активна хирургична дейност на Проф. Петър Младенов Червеняков д.м.н.
Носител на най-голямото професионално отличие – “ЛЕКАР НА БЪЛГАРИЯ”!!!

Проф. д-р Петър Червеняков д.м.н. е коремен и гръден хирург с дългогодишен опит, носител на орден Св. Св. Кирил и Методии за заслуги в областта на медицинската наука.

Завършва МУ – София през 1952 г.
Ординатор в Хирургично отделение в болницата на МВР.
Взема специалност хирургия и специализира гръдна хирургия в Чехословакия.
Става асистент в Медицинска академия и защитава дисертация в СССР по гръдна хирургия.

В България защитава дисертация и става доктор на медицинските науки по Експериментални и клинични проучвания на пластични операции на трахеобронхиалното дърво и белия дроб.
Става професор и ръководител на катедрата по гръдна хирургия.
Има 310 научни публикации, 12 рационализации и две изобретения.

35 год. републикански консултант по коремна и гръдна хирургия.
По спешност е консултирал и оперира по показания болни в 52 болници в България – Университетски, клиники, институти – Варна, Пловдив, Стара Загора, Плевен, Добрич, Пазарджик, всички окръжни и районни болници, обикновено нощем, следобяд и в празнични дни.

Общо е извършил над 30 000 операции и асистенции и то предимно в областта на голяма гръдна и коремна хирургия.
Има над 310 публикации. Автор и съавтор на 3 монографии.
Автор на 2 изобретения и 12 рационализации.

Проф. д-р Петър Червеняков д.м.н. е бил Главен хирург-консултант на Либия – 12 години.
Там е извършил над 3200 операции. Осъществил по спешност в почти всички големи болници в Либия 968 консултации и операции, от които 343 големи – предимно при гръдни травми – реимплантации на бял дроб, огнестрелни наранявания на бял дроб и сърце.\

Научни приноси в областта на хирургията от проф. д-р Петър Младенов Червеняков д.м.н. носител на голямото професионално звание „Лекар на България“, завеждащ хирургично отделение в МПБАЛ „Сердика“ – София.

I. Издаден и внедрен оригинален оперативен метод, успешно внедрен в клиничната практика с голям успех, нямащ аналог в световната хирургична пректика за лечение на спонтанните и ятрогени лезии на дистралната и кардиалната част на хранопровода. Методиката се използва и прилага при спешност в първите 6-8 часа след перфорация на хранопровода, в началото на развиващия се медиастенит и перитонит в горния етаж на епигастриума. Накратко методиката се състои в следното:

  • Екзактна диагностика на перфорацията с контраст гастрографин.
  • Извършва се горна срединна лапаротомия.
  • Екартира се левия лоб на черния дроб в дясно.
  • Установява се точно лезията на хранопровода. Тя обикновено се установява по предната стена на хранопровода.
  • Изготвя се триъгълно ламбо от предната стена на стомаха. Върхът на ламбото започва от дисталния ръб на перфорацията на хранопровода. То е с дължина на страните 8-10см., разположено на широка основа на предната стена на стомаха.
  • Върхът на ламбото се фиксира на горния полюс на перфорацията.
  • След това се ушива с атравматични игли самата анастомоза на два етажа.
  • Дренира се медиастинума и коремната кухина с два дрена, след екзактен лаваж.
  • Послойно се зашива оперативната рана.По този метод, първо се ликвидира перфоративното отверстие  на хранопровода, второ – запазва се контюитета на хранопровода, трето – премахва се стенозата на кардия и четвърто – ликвидира се етиологичното огнище на развиващия се медиастенит и перитонит.При по-късно диагностициране на случаи, при развил се тежък медиастенит и перитонит се налага извършване на гастростома и езофагостомия на областта на шията и дренаж на втори етап. След няколко месеца се осъществява нов хранопровод, било то от стомах или дебело черво. Някои от оперираните, от нас, болни са наблюдавани повече от 25г., те нямат дисфагични оплаквания, хранят се нормално, наддали са на тегло и са напълно работоспособни.

Етиологиите на тези оператични намеси могат да бъдат:

1. Непълноценна стена на хранопровода с тежък спазъм на кардията.

2. Стеноза на кардията след рефлукс и кардиоспазъм.
3. Ятрогена лезия на хранопровода при дилатация след корозивни езофагити.

С използването на омега шев ние извършихме за първи път сегментирана и лобарна амастомоза при доброкачествен аденом, разположен на широка основа, обтулиращ интермедиарния, този на средния белодробен дял, бронха на долния дял и шести сегмент.

ОПЕРАЦИИ

Операцията се извършва чрез горна средина лапаротомия, която осигурява и широк достъп до медиастинита и частичния перитонит.

II.  Предложен е оригинален оперативен метод за икономична онкологична радикална реконструктивна операция на карцином на белия дроб т.е. така наречените „slive resection” т.е. на лобектомия циркулярна резекция на пластика на главния бронх.
Оперативният метод се състои:

Чрез предно-странична торакотомия.
2. Строго радикална циркулярна резекция на главния бронх, минимум 1/2см. над макроскопския манифестирал се процес на бронха и 1 ½ см. коса резекция на интермедиалния бронх, косо с ъгъл, отведен към медиастинума под ъгъл от 45.

Тази методика бе изградена на базата на физиологията и законите на биомеханиката и има следните преимущества.
А/ Осигурява адекватен лимен на анастомозата на главен бронх и лумена на дисталния интрамедиален бронх.
Б/ Осигурява по-широк достъп до медиастинума и бифуркацията на трахеята и левия главен бронх.
В/ завихрянето на въздуха в областта на анастомозата, повишава налягането в областта на анастомозата и при конвенционалните методи довежда значително по-чести инсуфициенции на анастомозата и фатални усложнения. При тази методика , прилагана от нас, ние не сме наблюдавали усложнения, било то ателеказа, инсуфициениция на анастомозата и епиеми т.е. по законите на механиката не се наблюдава завихряне на въздуха, което довежда до горните усложнения.

III. Проф. Червеняков създава оригинален метод при полилобарните и сегментарни резекции на белия дроб при карциноми, доброкачествени тумори и травматични лезии на горните бронхи, както големи, така и на сегментирани бронхи.
Целта на тази оперативна методика е да се запази напълно годният, във функционално отношение, белодробен паренхим.
А/ При карццином на белия дроб в ляво, централно разположен, той предлага и осъществява, не само лобектомия с маншетна резекция на главния бронх и този на пирамидата, с оглед осъществяване на по-голяма радикалност, той резицира и бронха за 6-ти сегмент, като реимплантира бронхите, както на пирамидата, така и тази на шестия сегмент в левия главен бронх. По този начин се запазва напълно годният във фукционално отношение белодробен паренхим, този на пирамидата и шестия сегмент.
Този оперативен метод е оригинален метод за осъществяване на анастомозата между три бронха /левият главен бронх, бронха за пирамидата и 6-ия сегмент/ с прилагания от него т.н. омега шев, който създава сигурност и херметизъм на анастомозата и създава широк лумен на самата анастомоза.
Накратко:

Запазва лимените на трите анастомозиращи бронха.

Предпазва от инсуфициенция на шевовете на анастомозата с прилагане на омега шев.

Трето и най-важно условие за запазване преди всичко на белодробноя паренхим, тъй като е известно, че левият горен белодробен дял, е най-големият и с неговото отстраняване, особено при възрастни болни с ХОББ, при отстраняването и горния лоб в ляво и шестия сегмент, могат да доведат до остра дихателна недостатъчност.

Ето защо този вид оперативни намеси и резекции се оказаха не само физиологични, запазване на по-голяма част от белодробния паренхим, но онкологично радикални и животоспасяващи.

За пръв път у нас, а и ние не сме намерили данни и не сме срещнали описана в чуждестранната литература на полисегментарно разкъсване при травма на бронхите за шести сегмент, на бронха за пирамидатаи на този за лингулата/болната е получила горните усложнения и тотален колабс на левия бял дроб, след тежка транспортна катастрофа/. Болната бе на 16 год. Решихме да направим анастомоза за 3-те тотално разкъсани бронхи и след опресняване на ръбовете, осъществихмен поетапно анастомоза на бронхите с използването на атравматични игли, конци тип Veikril. Резултатът бе много добър. Запазен бе напълно годният във функционално отношение белодробен паренхим, както запазихме напълно и работоспособността на болната.

Ние извършихме за първи път сегментирана и лобарна амастомоза при доброкачествен аденом, разположен на широка основа, обтулиращ интермедиарният, този на средния белодробен дял, бронха на долния дял и шести сегмент.

Преценявайки, че туморът/аденома/ е доброкачествен, ние резицирахме интермедиарния бронх и след верифициране на тумора чрез гефрир, че е доброкачествен, резицирахме бронха за средния дял на пирамидата и този на шестия сегмент. По този начин ние запазихме напълно годният  във функционално отношение белодробен паренхим и осъществихме анастомоза между интермедиарния бронх, използвайки „омега“ шев с бронхите на средния дял, пирамида и шести сегмент. Подобен оперативен метод не сме срещали и достъпната ни литература.

За пръв път в нашата литература, при карцином на белия дроб, обхващащ горния и средния дял, осъществихме десностранна горна билобектомия с реимплантиране на долния белодробен дял и то с много добър резултат, както ранен, така и късен освобождавайки го от lig. Pulmonale, която резицирахме.

За първи път у нас бе внедрена ноперация на Абразини – транстернална, трансперикардиална резекция на артерия пулмоналис декстри на десния главен бронх, след десностранна пулмонектомия и инсуфициенция на бронха, и десностранен емпием. Целта на този вид оперативна намеса е да не са минава гнойно инфектираната среда, за да достигаме до брохна и ликвидиране на бронхиалната фистула чрез резекция на бронха в здраво. Резултатите при този вид оперативен достъп са много добри. Ушиването на бронха може да стане ръчно или механично – с бронхосъшивател.

За първи път у нас, ние извършихме при инсуфициенция на левия главен бронх след пулмонектомия и остър емпием резекция на същия чрез десностенна, задностенна торакотомия по хода на четвърто междуребрие с много добър резултат по метода на М.И. Перельман. Тези два метода – на Абразини и на  М.И. Перельман са методи на избори при бронхиални фистули след пулмонектомии и развалили се епиеми

- Първо те дават възможност да се ликвидира етилогичният момент, бронхиалнате фистула, било то ръчно или с брохноушивател. За целта се прави резекция на левия бронх в здраво, т.е. в неинфектирана среда.
- Второ – не се работи в инфекциозна среда. По този начин по-бързо се ликвидира емпиема.

През 1967г. Извърших първата лонкитуденална стернотомия и лапаротомия с екстирпация на двустранно разположени ехинококови кисти и екстирпация на ехинококова киста на черния дроб в един акт с много добър резултат. Такъведноактен метод на стернотомия и лапаротомия с  екстирпация  на двустранно разположени ехинококови кисти на белия дроб, заедно в един акт – лапаротомия е екстирпация на чернодробна ехинококова киста, не сме срещали в достъпната ни литература.

За пъври път през  1997г. Извърших полилобарна резецция на белия дроб при вродени бронхиектази чрез логитуденална стернотомия на двата долни дялове на десния бял дроб и долния лоб на белия дроб в ляво.Резултатът бе много добър. Болният е учител и с успех продължава професията си до сега. Такъв оперативен метод  и резекция при бронхектазий също не сме намерили в литературата.

За пръв път у нас използвах перикардно ламбо на краче за пластично заместване на дефект на мембранозната част на трахеята при ятрогеото и увреждане при интубация с тръбата на Карленс.

За пръв път у нас при медиастинален злокачествен тумор инфилтрирал v. cava superior Проф. Червеняков резицира пристенно участък от нея в протежение на 3-4 см. и осъществява пристенна пластика на същата и то с много добър резултат, след в ранния, така и в по-късен следоперативен период.

Той за пръв път при горна лобектомия в дясно и прораставане и инфилтриране на тумора в  v. cava superior след налагане на клапата на Сатински, пристенни резицира  v. cava superior и налага кръпка от свободен перикард с добър резултат.

За пръв път у нас извършва интраперикардиално лигира белодробните вени при пулмонектомия през 1961г. И осъществява радикална  пулмонектомия.

За пръв път у нас извършва сегментирана резекция при начален карцином на белия дроб с диаметър под 1см., разположен а апикалния сегмент в дясно с лимфна дисекция паратрахеално. Болният се наблюдава 35г. След оперативното му лечение е без да е провел химио и лъчетерапия.

За първи път извършва допълнителна обработка бронхилания чукан със съдови протези – експериментални и клинични наблюдения, докладвани на национална конференция по хирургия през 1961г.

Допълнителна обработка на бронхилания чукан с ламбо от париетална плевра и българското тъканно лепило, а също с излолзването на полиамидно платно.

При травматични фракури на стернума, единияни или множествени, по спешност ние извършихме шев на последния, с което дишането на болния рязко се подобри и AKR се стабилизира. Тази стабилизация, оператична на стернума, ние осъществихме дори при пневматична стабилизация на гръдни травми за по-бърз здравен ефект.

При гръдни травми, независимо от тяхната етиология, при наличие на Hb, Er от торакалната пункция равни на Hb, Er от периферната кръв и масивен хемоторакс, преминаваме на спешна торакотомия и ликвидиране на източника на кървене и запазване на напълно годния белодробен паренхим.

За пръв път у нас извършихме в експериментална и клинична обстановка резекция на трахеята при втори1на стеноза.

При голям обем не резекция на трахея, в експеримент, ние извършваме резекция на голям участък от хранопровода, който често се нагъва и предизвиква дисфагия.

За първи път ние въведохме при тежко състояние на болните и високи стенози на трахеята метода на Мотгомери с трипътна канюла, която след 6 месеца или 1 година се премахва.

За първи път ние въведохме транскалканеусна флебография, която дава отлична информация за венозната система на долния крайния т.н. метод на Инджи-Подлаха.

За първи път ние въведохме изграждането на нов хранопровод от голяма кривина на стомаха, първо антиторакално, а след това трансторакално, използвайки медиастинум – 1963г. Изграждане на реконструиране на нов хранопровод от голямата кривина на стомаха, било то тотален или частичен със създаването на шийна или интраторакална анастомоза. Този метод днес е най-физиологичният и надежден метод при карцином на кардията, дистралната част на хранопровода с обхващане на крадията.

Създаването на нов хранопровод от Колона(дебелото черво), било то от colon descendes и поставянето му на задния медиастинум е също наше постижение. Проф. К. Стоянов и проф. Ив. Василев поставяха субкутанно, антиторакално или субстернално и в предния медиастинум на новия хранопровод от тънко или дебело черво.
С използването и внедвяване на широкоспектърни антибиотици, добро почистване на гастроинтестиналния тракт, стана възможно и без страх да се използва нов хранопровод, особено от дебелото черво.

За пръв път аз осъществих в България при карциним на кардиата и проксималната част на стомаха, тотална гастректомия и нов хранопровод от дебело черво в един акт.

 

1. Анастомоза между новия трансплантант за хранопровод от дебелото черво и дуоденума.
2. Втората анастомоза бе осъществена в областта на шията с вдигнатия дебелочревен трансплантант.
3. Третата анастомоза бе осъществена за възстановяване на пасажа между резицираните повърхности на дебелото черво.

  1. За пръв път бе извършена от нас по спешност тотална гастректомия и езофагектомия при болна с тежко изгаряне на хранопровода и целия стомах. Болната бе докатана по спешност в катедрата на 8-ия час след инцидента. Погълната сярна киселина със союицидна цел. По спешност бе осъществена тотална екстипация на хранопровод и гастректомия с последваща след няколко месца колоезофагопластика в един акт с успех.
  2. С оглед намаляване на т.нар. Слюни фистули на шийната анастомоза, ние използвахме ендопротезите с тръбата на Roch, която има фуниевидна форма. Същите фиксирахме с конец, който прекарахме през носните кухини и фиксирахме за ухото. На 10-12 ден премахнахме протезите. Резултатите бяха много добри.
  3. Ние за пръв път разработихме и внедрихме оператичвно лечение на езофаго-трахеалните фистули и интерпониране на m.sternfcleiedomdstoideus между трахеята и хранопровода върху наложените шевове на трахеята от една и друга на хранопровода.
  4. Ние за пръв път извършихме уникална операция при болен, опериран за Myasteniа gravis. Наложена му беше трахеостома, от която при дълго носене получава висока  езофаго-трахеална фистула/широка около 2 см./ и при раздуване на балона на трахеалната тръба, болният могъл да се храни, при спадане на балона на трахеалната тръба, течности и храни попадат в трахеята. За пръв път у нас извършихме в експериментална и клинична обстановка резекция на трахеята при втори на стеноза.
    Болният бе опериран, но се оказа, че в областта над трахеостомата има тежка стеноза. Интересното в случая бе, че болният бе въведен в обща ендотратрахеална наркоза, като ендоскопската тръба попада по началов хранопроводаи от там в трахеята. Чак, когато оперирахме трахеяра се видя, че ендоскопската тръба идва от хранопровода и през фистулата идва в трахеята. Това наложи реинтубиране на болния и тогава се установи тежка стеноза на трахеята. Това наложи разсичане на стенозата и напъхване на интубационната тръба дистално, след което можа да се извърши циркулярна резекция на стахеята и анастомоза край с край и ликвидиране на езофаготрахеалната фистула с имплантиране на ламбо от  m.sternfcleiedomdstoideus между шевовете на трахеята и хранопровода. Операцията завърши успешно. Гладък следоперативен метод. Болният бе наблюдаван повече от 2 г. след операцията и бе в добро общо състояние.
ДЕЙНОСТ

Проф. д-р Петър Червеняков д.м.н. е Началник хирургично отделение в МБАЛ Сердика – София.

проф.-червеняков-с-екипа-в-мбал-сердика-copyОтделението работи по 26 клинични пътеки, като се извършват пълен обем оперативни интервенции в областта на общата, гръдната и коремна хирургия.

Разполага с всички необходими ресурси за диагностика и лечение на заболявания на гърда, стомашно-чревен тракт, перианално пространство. Отделението има възможности за извършване на т. нар. „безкръвни операции” или извършването на така наречената еднодневна хирургия при които следоперативният период е по-лек за пациента и възстановяването е по–бързо.

При оперативното лечение на рак на млечната жлеза се прилагат най-съвременните оперативни методи – органо-съхраняващи операции с едновременна реконструкция на гърдата, както при онкологични, така и при вродени аномалии, при доброкачествени и възпалителни заболявания на млечната жлеза. В отделението се осъществяват онко-пластични операции при рак на млечната жлеза с използване на имплантанти, еднократно или в по-късен след оперативен период след радикалната мастектомия. В отделението се извършват и субкутанни радикални оперативни намеси при онкологични заболявания на млечната жлеза и то с много добър успех. Болницата разполага с отделение за химиотерапия в след оперативният период при онкологичните заболявания, в което работят едни от най-добрите специалисти на България.

Извършва се комплексна профилактика – диагностика и лечение на заболяванията на млечната жлеза чрез:

  • Клиничен преглед
  • Ултразвуков преглед
  • Мамограф
  • ТАБ – тънкоиглена аспирационна биопсия
  • COR – биопсия с автоматичен апарат за хистологична биопсия
  • Онкокомитет в екип от специалисти: химиотерапевт, лъчетерапевт, хирург, гинеколог, патологоанатом
КОНТАКТИ

Проф. д-р Петър Червеняков
Адрес: гр. София, Ул. Дамян Груев № 6
Тел.: 02 488 99 99
Моб. тел.: 0879 389 227

Comments are closed.