Раждането във вода е описано за пръв път в медицинската литература през 1805 год. В България се въвежда през 2006 год., като се практикува само в някои по-големи болници. Много са мненията „за“ и „против“ водното раждане. Но как точно протича то?
В научната литература липсват описани доказателства за безопасността и предимствата на този начин за раждане. Привържениците му твърдят, че раждането във вода подпомага релаксацията на тазовата мускулатура, намалява нуждата от медикаментозно обезболяване и увеличава удовлетвореността на родилката. От друга страна, критикуващите водното раждане посочват риска от аспирация на вода от новородоеното и възникването на неонатална инфекция.
Показания и противипоказания за раждане във вода
Този тип раждане е подходящ за бременни, чиято бременност протича нормално и се очаква нормално раждане на доносен плод. Желателно е бъдещата майка да е запозната с процедурата и последователността й. За това акушерката предварително обсъжда с нея метода и възможните усложнения.
За раждане във вода е необходим медицински персонал, обучен да води подобен тип раждания. Нужен е и воден басейн (вана), който да е конструиран удобно за родилката. Изискванията са ваната да се дезинфекцира редовно и водата в нея да е винаги прясна. След всяко раждане басейнът се измива щателно и се обработва с хлорсъдържащи препарати. Температурата на водата се поддържа меджу 35 и 38 градуса.
Множество за противопоказанията за водно раждане: вагинално кървене, седалищно раждане, родилка с висока температура и съмнение за инфекции, тесен таз, едър плод, предлежаща плацента, многоплодна бременност, HIV-позитивна майка. В тези случаи се предпочита традиционно раждане на легло или гинекологичен стол.
Кога се влиза във водата?
Обикновено жената влиза във водата при разкритие от 5 см, но всяко раждане е строго индивидуално преживяване и всяка жена има различни потребности. Важното в случая е да се има предвида факта, че водата може да забави или дори да спре родовия процес, ако се използва твърде рано. От друга страна, при силни и регулярни маточни контракции, но бавно изглаждане и разширяване на маточната шийка ваната често улеснява цервикалната дилатация.
За да се оцени ефектът на водата върху родилния процес се провежда т.нар. басейн тест. Нужен е поне един час престой във ваната. Тестът е позитивен – т.е. водата подпомага родовия процес, когато в първите няколко часа разкритието на маточната шийка забележимо се ускорява. Преполага се, че това се дължи на рязкото покачване на окситоциновите нива в първите 1-2 часа след което – спадат.
Ключов фактор за ефекта от водното раждане е дълбокото потапяне на родилката. Водата трябва да покрива корема на жената и гръдните зърна.
Как се мониторира раждането?
Медицинският персонал може да извършва вагиналните прегледи във водата, задължително след поставянето на дълги ръкавици. Детските сърдечни тонове се проследяват с водоустойчив доплеров уред. На всеки два часа се измерва кръвното налягане на родилката. Необходимо е жената да приема достатъчно количество течности и периодично да напуска ваната, за да уринира.
Появата на мекониум е показателна за страдание на плода. В такива случаи раждането продължава извън басейна.
Колко дълъг може да е престоят във ваната?
През първи период на раждането – скъсяване на маточната шийка, престоят не трябва да надвишава два часа, като на всеки час е препоръчителен престой извън ваната около 10-15 минути.
Когато разкритието е пълно и маточните контракции са ефективни, родилката се позиционира удобно в басейна и започва да напъва. През този етап на раждането температурата на водата не трябва да е по-ниска от 37 градуса. След раждането бебето се поставя на гърдите на майката като не се бърза с извеждането му от ваната. Клампирането и прерязването на пъпната връв се извършват над водата. Раждането на плацентата се протича извън ваната.
Водното раждане има своите позитивни и отрицателни страни, с които е необходимо бъдещата майка да се запознае предварително. Важно е да избере медицнски екип, които има необхидимите познания и опит за ръководене на процеса.
Източник: Puls.bg