Докато сме млади и необвързани терзанията ни около репродуктивното здраве са свръзани с това как да се предпазим от нежелана бременност и неприятно заболяване.
С напредване на времето и нарастването на желанието да имаме дете, започват да ни тревожат съвсем други въпроси, които не бихме си задавали по-рано. Друг сценарий е, когато сме имали щастието да срещем партньора си рано и, за съжаление, сме се сблъскали с проблема по грубия реален начин… Понастоящем една на всеки десет двойки се сблъсква с проблеми при желание за забременяване.
Репродуктивни проблеми нормално се очакват след една определена възраст на жената, която условно се приема с навършването на 35 години, като се смята, че от този срок нараства честотата на отделяне на некачествени яйцеклетки заради хромозомни аномалии. Не са изключени и проблеми със зачеването заради вече отключили се заложени в организма заболявания, станали хронични. С напредване на времето намалява и яйчниковият резерв на жената, а понастоящем се отчита тенденция на драстично спадане на възрастта за преждевременно изчерпан яйчников резерв. Нормално е такъв да се появи във възраст близка до менопаузата, след 45 години. Трудно е все още да се обяснят причините за изчерпания яйчников резерв преди 40. Засега е ясно, че освен генетичната предразположеност влияние за това оказва стресът, на който сме подложени. Това включва и афектите върху организма от околната среда, която обитаваме. Причина могат да бъдат и някои заболявания и лечения.
Успехът на лечението при репродуктивен проблем е обвързан с възрастта. Всяко протакане по отношение установяването му само отдалечава още повече момента, в който можем да се сдобием с дете. Затова специалистите са приели следното условие, което да обуслови търсенете на репродуктивния проблем – когато опитите за зачеване не дадат резултат в продължение на една година при възраст под 35 години и на шест месеца над тази възраст при жената.
Кога има вероятност да очакваме репродуктивен проблем или кои са рисковите фактори за такъв?
Причините и рисковите фактори не се броят на пръсти и са много разнородни. Едни от често срещаните при жените са: запушени маточни тръби заради инфекция или оперативна интервенция, полово предавани болести като хламидия и гонорея, болезнен или нередовен цикъл, повишено окосмяване на лицето и тялото, синдром на поликистозните яйчници, ендометриоза, маточни фиброми, тазово възпалително заболяване, коремна или тазова операция, експозиция на диетилстилбестрол в пренаталното развитие – това е синтетичен естроген, който е даван на жените преди с цел превенция на ранен спонтанен аборт, хронични заболявания като диабет, на щитовидната жлеза, онкологични.
За рискови фактори при жените се смятат и наднормено тегло и тютюнопушенето.
Проблеми от страна на мъжа могат да се очакват при заболяване от паротит (заушка) след пубертета, варикоцеле, крипторхизъм, заболявания на щитовидната жлеза, диабет, кисти и тумори в тестисите, онкологични заболявания.
На възпроизводителна функция при мъжа се отразява и приемът на стероиди и медикаменти срещу високо кръвно, тютюнопушенето, честото каране на велосипед и горещата вана или сауна.
Източник: Puls.bg