Сдружението „Асоциация на родителите на деца с увреден слух″

December 2, 2013
ЗА НАС

ardusСдружението „Асоциация на родителите на деца с увреден слух″ (АРДУС) е учредено през 1992 г. в град София. Възникването му е резултат от все по-увеличаващите се потребности на родители на деца с увреден слух да споделят своите проблеми и да търсят нови начини и подходи за интеграцията на децата с увреден слух сред останалите деца от техните възрастови групи. Основната част от дейностите, които сдружението осъществява, са насочени към подпомагането на децата с увреден слух и техните семейства чрез рехабилитация на слуха и говора, организирането на обучения, посещения на културни мероприятия, стимулиране на децата към посещения в масовите училища с цел по-бързата им и лесна интеграция.

Първият Управителен съвет на АРДУС се състои от пет души: Венета Василева – председател, Стоян Николов – заместник-председател, Мария Михайлова – секретар и членове – Венелин Иванов и Емилия Нанкова.

Първите стъпки на сдружението са трудни и извървяни при липса на посрещнати с неразбиране и нежелание за съдействие както от гражданското общество, така и от държавата като цяло. Благодарение на усилията и упорството на членовете на сдружението с течение на времето се разширява кръгът от хора, съпричастни към проблемите на децата с увреден слух и техните семейства, привлича се вниманието на редица държавни институции и организации от различни браншове.

През 1993 г. България е приета за асоцииран член на Европейска федерация на родителите на деца с увреден слух (FEPEDA) и е поканена да участва в ежегодните й сбирки.

Европейска Федерация на родителите на деца с увреден слух – FEPEDA (http://www.fepeda.net/)

FEPEDA е основана през 1990 г. в Люксембург, като неправителствена организация, която да представлява асоциациите на родителите на деца с увреден слух на Европейско ниво, както и приятелите и симпатизанти на глухите и тежко чуващи деца. В нея членуват национални и регионални асоциации, както и по-малки групи и физически лица от Европейския съюз, Централна и Южна Европа, както и други европейски държави.

Целта на организацията е да подкрепя развитието на националните асоциации на родителите на деца с увреден слух. От 1990 г. FEPEDA организира семейни срещи, на които родителите от цяла Европа обменят опит в различни области, които представляват общ интерес: образование, развитие на технологиите, социални услуги, законодателство.
Във FEPEDA членуват 29 европейски държави. От създаването годишните срещи на организацията се провеждат в различни страни.

Успоредно със срещите на родителите се провеждат и такива на деца и младежи от Европа. Младите хора участват в обсъждания по различни теми, в спортни и културни мероприятия.

Българската АРДУС е асоцииран член на FEPEDA от юли 1993 год. След присъединяването на България към ЕС (1 януари 2007г.) българската асоциация стана пълноправен член с право на глас.

FEPEDA изработи Европейска Харта за сътрудничество между родители и професионалисти в областта на образованието на деца с увреден слух.

Изпълнени проекти

· “Развитие на умения за взаимопомощ между родители на деца с увреден слух с цел оцеляване и излизане от социална изолация” – 1997 г., Фондация “Развитие на гражданското общество”
· “Интегрирано обучение на деца с увреден слух в общообразователните училища” – 1998 г., фонд “Рехалибитация и социална интеграция”
· “Ранна рехабилитация на деца с аномалии в слуховия анализатор” – 1998 г., фондация “Отворено общество”
· “Работни срещи по музикотерапия и игротерапия” – 2000 г., фондация “Отворено общество”
· “Извънучилищните дейности – алтернативна форма за достъп до образованието на хората с увреждания в интегрирана среда” – 2001г. , фондация “Отворено общество”
· “Семейна падкрепа и социална среда” – SIGNAEUROPA IV – 24-31 юли 2006 г., Международен проект: – Програма Младеж
· “Базисни Умения за преКВАлификация и Реализация на пазара на труда на хора с убреден слух” – БУКВАР – Агенция на хората с увреждания, 2007г.
· “Нови начини за рехабилитация на тежкочуващи деца с кохлеарни имплантати” – Партньор по проект на Столична община, 2007-2008г.

Признаване на АРДУС за Национално представителна неправителствена организация

С решение №1149/17.10.1996 г. на Министерски съвет сдружение „Асоциация на родителите на деца с увреден слух″ е признато за Национално представена неправителствена организация. В резултат на получения статут АРДУС става член на Националния съвет за рехабилитация и социална интеграция и получава право на ежегодна субсидия от държавния бюджет.

Устав

АСОЦИАЦИЯ НА РОДИТЕЛИТЕ НА ДЕЦА С УВРЕДЕН СЛУХ” – ЮРИДИЧЕСКО ЛИЦЕ С НЕСТОПАНСКА ЦЕЛ ЗА ОБЩЕСТВЕНОПОЛЕЗНА ДЕЙНОСТ

АРДУС е член на:

1. FEPEDA – Европейската федерация на родителите на деца с увреден слух;

2. Националния съвет за интеграция на хората с увреждания към Министерски съвет;
3. Националния съвет на хората с Увреждания в България, член на Европейския форум на хората с увреждания.

55_IMG_0078

РЕХАБИЛИТАЦИЯ

Организацията изпълнява множество дейности, сред които основните са:

  • Рехабилитация на слуха и говора – асоциацията подпомага индивидуалната рехабилитация на децата и младежите, като съдейства за развиване на ресурсни кабинети в цялата страна. С това се цели улесняване на интеграционния процес – възможност децата с увреден слух да посещават масови детски градини, училища и висши учебни заведения.
  • Подпомагане в учебния процес – поради спецификата на увреждането си, децата се нуждаят от допълнително подпомагане по основните общообразователни предмети.
  • Закупуване на учебници и учебни помагала – организацията ежегодно подпомага учениците със закупуване на учебници и помагала, както и сираците и полусираците от специализираните училища за деца с увреден слух. Заделят се средства и за закупуване на помощни материали и подобряване на ресурсната база на кабинетите в София и в страната.
  • Извънкласни дейности – Извънучилищните дейности, провеждани от асоциацията, се организират по интереси и в зависимост от желанията и свободното време, възрастта и местоживеенето на децата и младежите. АРДУС провежда занимания по компютърно обучение и английски език, рисуване с компютър, театър, спортни,  модерни и  народни танци.
  • Дейности с професионална насоченост – организира  курсове в лицензирани учебни центрове с професионална насоченост – по фризьорство, грим и маникюр и  курс по WEB дизайн. Завършилите курсовете младежи имат възможност да продължат да практикуват съответната професия.
  • Рехабилитационни лагери – организират се  летни и зимни рехабилитационни лагери. На всички лагери се провежда рехабилитация на децата с увреден слух и обучения на различни теми за младежите – приятелство и любов, контрацепция и сексуално здраве, първа долекарска помощ, ролеви и психологически игри, финансови игри и др. По време на лагерите родителите обменят опит и информация, относно социализация на децата им.
  • Обучителни семинари и конференции – ежегодни. Асоциацията организира обучителни семинари, съобразени с актуални теми. През изминалата година беше проведено обучение на родителите по две теми – “Учеща се организация” и “Организиране и планиране на времето” и “Възможности за финансиране и разработване на проекти”.
  • Специализирана литература – асоциацията издава специализирана литература, обединена в “Библиотека за родителя”, както и информационни бюлетини. Това е подходящ начин родителите да бъдат информирани за обучението на децата с увреден слух и  дейности на организацията.
ИНТЕГРАЦИОННИ ДЕЙНОСТИ

Културни и интеграционни дейности – провежданите дейности дават възможност на децата и младежите да покажат своите способности, като участват в различни публични прояви – фестивали, изложби, конкурси, базари, концерти и др.

МЕЖДУНАРОДНА ДЕЙНОСТ

Асоциацията на родителите на деца с увреден слух:

  • участва в мегдународни проекти: SIGNAEUROPA I, II, III и IV.
  • реализира проекти с чуждестранно участие
  • успешно партнира с Ирландската организация на родителите на деца с увреден слух
КОНТАКТИ

Сдружението „Асоциация на родителите на деца с увреден слух″ – ardusbg.com

Адрес: гр. София, ул. “Денкоглу” 12 – 14

Тел./факс: 02 987 26 46
E-mail: info_at_ardusbg.com


Вижте по-голяма карта

Текст и изображения: ardusbg.com

Comments are closed.