Въпреки подозрителното отношение на възрастните поколения към масовото ползване на смартфони и тревогите на родителите за влиянието им върху здравето на децата, тези джаджи ще се окажат и не по-малко полезни за здравето. Ако досега човекът можеше да говори за организиране на лична аптека, то несъмнено вече настъпват времената, в които всеки ще може да притежава своя лична мини лаборатория, благодарение на мобилния си апарат. Няма шега, нито пък ви поднасяме епизод от научно-фантастичен роман.
Днес излезе в медийното пространство информация за създаване на приложение за смартфон, с което успешно се установява наличието на паразити в кръвна проба. Вярно е, че става въпрос за диагностициране наличието на паразитите лоа лоа, разпространени в тропиците – това е паразит, който чрез кръвообращението попада в окото и се движи на повърхността му – но това е първият сериозен пример, че смартфонът може да бъде използван с диагностична цел и за други причинители на коварни заболявания като туберкулоза, малария, паразитни червеи и хелминти, включително и кръгли червеи, смята проф. Дениел Флетчър, ръководител на изследователския екип от Университета на Калифорния, Бъркли и Националния институт на здравето в САЩ.
За получаването на този резултат изследователите използват частично променен смартфон, а чрез софтуера The CellScope system постигнат автоматизиране на процеса по заснемане на кръвната проба и обработка на изображенията за регистриране на движение в нея. За целта е създадена специална плоска „епруветка“, която се поставя върху екрана на мобилното устройство. След това с едно кликване се стартира видеозапис и после автоматичен анализ на изображенията за наличие на паразити в пробата.
Първоначалното изпитание на устройството в Камерун преминава успешно. Предстои по-голямо клинично проучване, в което ще участват 40 000 души, се съобщава в сп. Science Translational Medicine.
По думите на проф. Флетчър екипът му е бил провокиран да направи този опит, тъй като лечението при някои инфекциозни заболявания с медикаменти при наличието на някои паразити в организма може да е фатално, както е в случая с онхоцеркозата („речна слепота“) и елефантиазис („слонска болест“).
“Развълнуван съм как едно високо-технологично устройство може да бъде от полза на медицината, справяйки се с нискотехнологични задачи”, споделя професорът.
Софтуерът де факто може да изчисли числото на лоа лоа паразитите в кръвна проба и даде насока дали е безопасно да се прилага съответното лечение. Учените правят уточнението, че съществуват лекарства, които са ефективни за подобни тропически болести, но все още не разполагат с технология, която да им помага да определят правилното за пациентите лечение.
Висши западни експерти по тропическа медицина също подчертават, че това приложение дава фундаментална възможност за справяне с пренебрегвани от дълго време тропически болести, а при нарастващата тенденцията за пътуване на населението навсякъде по света, подобен напредък е от жизненоважно значение.
Източник: Puls.bg