Изправянето срещу страховете може да промени живота ни. Страхът може да вдъхнови редица положителни и отрицателни реакции. Той може да бъде мотиватор, да доведе до усещане за несигурност или да стимулира промяна.
Тялото реагира по особен начин при наличие на опасност, като целта е оцеляване. Създадени сме да реагираме бързо при наличие на опасност – реакцията се състои в бягство, нападение или „замръзване“ на място.
Голяма част от обществото страда от някакъв вид фобия. Предлагаме 2 от тях, заедно с препоръки как да ги превъзмогнем…
Страх от животни
Според специалисти основен компонент в ефективното лечение е продължителното „общуване“ с животното, от което имаме страх. За тези, при които страхът е интензивен, е препоръчително да се започне с показване на снимки на животното, преди да го видим на живо или да има някакво взаимодействие. От решаващо значение е начинът, по който се справяме с тези страхове
Страх от влечуги
Най-често срещан в този случай е страхът от змии, но според статистиката вероятността да стигнем до летален изход, вследствие на ухапване от змия, е много малка. Според данни за САЩ от около 8 000 ухапвания за една година фаталните случаи са едва 5.
Освен отровните змии, в действителност има и много видове, които не са отровни. За случаите, при които страхът от змии е далеч по-голям от реалната опасност, изправянето „лице в лице“ със страха може да бъде от полза за преодоляването на фобията.
Най-често срещаната грешка, която допускаме, е да избягваме страха. По този начин се натрупва чувство на тревожност.
Източник: puls.bg