Тиковете – как да се справим с тях?

April 28, 2015

Тиковете – защо се появяват и как да се справим с тях? Напоследък ви се струпват все нови и нови задачи – в работата, вкъщи… Приятелката ви предупреждава, че често примигвате. Дали пък не е тик?

 

tic-disorders-2374Какво представляват тиковете?

Тиковете са повтарящи се неволеви движения (както и на определени звуци), които се проявяват само в будно състояние. Обикновено виновникът за появата на тикове е нервното напрежение.Неслучайно те ни тормозят главно в стресови ситуации. Тиковете най-често са временни, и въпреки че се наблюдават предимно в училищна възраст, мъчат и много възрастни.

 

Видове тикове

Тиковете са обикновени, сложни и генерализирани.

  • Обикновен тик например е замижаването.
  • Сложният се отличава с това, че  неволните движения се сменят, прекъсват и се възобновяват отново. Неочаквано на лицето се изписва страх или радост.
  • Генерализираният тик (болест на Жил дьо ла Туре) се разпространява на практика по всички мускули на лицето и горната половина на тялото. При него тиковете са съпътствани от сумтене или неволева реч, понякога под формата на неприлични изрази.

СимптомиЗа тикове може да се говори, когато детето или възрастният:

  • Мига често
  • Мръщи чело
  • Прави различни гримаси
  • Често се облизва
  • Повдига рамо или ръка
  • Сумти или покашля
  • Прикляква
  • Ръмжи

Причини. Според учените тиковете при децата са външен израз на вътрешен конфликт, който хлапето изживява заради недоразумения с родителите.
Тиковете при възрастните могат да бъдат провокирани от нервен стрес, депресия, конфликтна обстановка вкъщи, в работата, преумора и силна уплаха. Според учените повечето генерализирани тикове се предават по наследство.

 

Лечение.

 

  • Класическа медицина

Добре е първо да се отиде на очен лекар. Ако той не открие нищо смущаващо, това означава, че става дума за тик, който не е заболяване на окото. Ако детето или възрастният се оплаква от главоболие, това също е характерен признак, че са се струпали повече задачи и отговорности, отколкото могат да понесат. Главоболието и тиковете може да са причинени и от друго, не задължително от психическо натоварване. Затова е добре да се посети и невролог, за да се отхвърлят по-сериозни диагнози в резултат на процеси, засягащи мозъка.

 

  • Алтернативни методи

Ако и неврологът не открие нищо притеснително, най-вероятно става дума за претоварване. В този случай можете да изберете и метод от алтернативната медицина.

Фитотерапията (лечението с билки), хомеопатията и множеството масажни техники имат изключително ефективни програми срещу стреса и хроничната умора. Ако детето ви има тик, погрижете се то ежедневно даспортува или да играе с приятелите си навън.

Тиковете при възрастните могат да се преодолеят с лечебни масажи, ароматерапия, релаксираща техника Боуен.

 

  • Други методи

Включването в групи за медитация, както и заниманията с йога помагат да се преодолее стресът, довел до тази реакция на тялото.

Ако човек си вземе домашен любимец, с него не само ще се обогати емоционално, но и ще започне да ходи повече пеша.

Най-евтиното и лесно средство за успокояване на нервите е разходката в парка и излизането в планината през почивните дни.

Не бива да се забравя и силата на водолечението с минералните води.

Движенията, които не изчезват, въпреки че стресовата ситуация е отминала, могат да се оправят с продължително психотерапевтично лечение. Най-често се препоръчват и успокоителни средства.

Източник: zdrave.rozali.com

 

Comments are closed.