Прекарваме повече време с устройствата, отколкото в сън

March 17, 2015

Голяма част от младите хора прекарват повече време с електронните устройства, отколкото в сън, се установява от данните на ново проучване. 

Оказва се, че хората прекарват средно около 8, 21 часа в сън, докато времето на компютъра или телефона е с 20 минути повече – около 8, 41 часа. По-голяма част от потребителите, които притежават смартфон – 81%, го държат включен през цялото време, дори и в леглото.
ea7a1ad78628adc8e79e802d607616645bc742d6
Според данните от проучването четирима на всеки десет възрастни и тийнейджъри признават, че проверяват смартфона си в късните часове на нощта, ако той ги събуди. Оказва се също така, че сутрин те прекарват повече време в преглеждане на пощата и използване на Интернет – 51%, отколкото отделят за закуска – 32%.

От предишни проучвания става ясно, че синята светлина, излъчвана от телефоните през нощта, нарушава естествения цикъл на съня, като “залъгва“ организма, че е ден. По този начин се спира секретирането на естествения хормон на съня – мелатонин, което затруднява заспиването.

Учените предупреждават, че тези проблеми могат да доведат до отслабване на имунитета, както и да повишат риска от развитие на сърдечни заболявания, хипертония и диабет. Негативните ефекти от липсата на сън не спират дотук – хората стават по-податливи към психични проблеми като чувство на тревожност и депресия. Възможно е и да се увреди фертилитета при мъжете и жените.

Експертите съветват да изключим всички технологични устройства поне час преди лягане, за да може да дадем време на ума да се успокои, а сънят да е пълноценен.

Проучването е проведено от Silentnight.

Източник: puls.bg

Ключови думи: сън, безсъние

Comments are closed.