Възприятията ни за цветовете зависят от годишното време и се менят според сезона. Това са открили британски изследователи от Университета на Йорк.
В тяхното изследване са участвали 67 души, 45 жени и 22 мъже, които е трябвало да настроят съответно през януари и юни екран, който да излъчва възможно най-чист според тях жълт цвят, без наличието на червени или зелени оттенъци.
Защо учените експериментират точно с жълто? Различните цветове представляват светлинно лъчение с различна дължина на вълната. Зелените, сините и виолетовите цветове се отличават с по-къса дължина на вълната, докато червените и оранжевите – с по-дълга. Заради индивидуални особености възприятията на синия, зеления и червения цвят при хората се разминават. При жълтия цвят обаче няма такъв проблем и всички го възприемаме по еднакъв начин. Именно затова учените решават да проверят дали околната среда не оказва въздействие върху цветовите ни възприятия и дали това зависи само от физиологията на очите ни.
При анализа на получените данни в изследването те разкриват очевадна закономерност. През юни окото възприема като жълт цвят вълни с по-къса дължина. Това значи, че през лятото жълтото, което виждаме е по-скоро жълто-зелено. През зимата жълтото ни е с по-дълга вълна, или в него има оранжев нюанс, без да си даваме сметка за което. Изводът на учените е, че възприятието ни за чисто жълто се променя в зависимост от сезона.
Вероятно чрез този „автобаланс“ на цветовете организмът ни запазва възприятието си за цветовете еднакво дори при промяна на околната среда. Естествено, за да се извърши настройване и калибриране на зрителната ни система към новите условия е необходимо да минат няколко седмици. Но като се замислим, вероятно организмът ни е взел добри мерки да поддържа положителни емоции у нас и въпреки студа през зимата да виждаме света във възможно по-топли нюанси и обратното.
Източник: Puls.bg