Защо движим очите си по време на сън?

August 18, 2015

По време на сън тялото може да бъде неподвижно, но очите да не спират да се движат. Учените от дълго време смятат, че това се случва в отговор на картините, които умът вижда, докато сънува, но до момента никой не беше в състояние да го докаже.
 
Учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, САЩ, успяват да демонстрират как, докато сънуваме, очите и мозъкът реагират на изображения по подобен начин, както и в будно състояние.

dita-von-teeseПроучването, което е поместено в Nature Communications, предлага нестандартен поглед върху работата на отделни мозъчни клетки по време на сън.

Изследователският екип имплантира електроди дълбоко в мозъка на 19 души, които страдат резистентна на медикаменти епилепсия.

В продължение на две седмици електродите записват електрическата активност на отделните неврони в медиалния темпорален лоб. Това, образно казано, е мостът между визуалното възприятие и спомените, който позволява на изследователите да „подслушват“ сънищата на участниците.

Според данни на ранните проучвания тези неврони се „активират“, когато се наблюдават образи на познати хора и места или като се затворят очите, за да си ги представим или спомним.

След анализ на данните от записите на електродите, се установява нещо неочаквано в отговорите на отделни мозъчни клетки по време на REM фазата на съня. Оказва се, че клетките в медиалния темпорален лоб демонстрират внезапна активност всеки път, след като пациентите започнат да местят очите си, докато са в REM фазата на съня.

Този модел до голяма степен напомня на това, което се случва, когато видим нещо ново в будно състояние. Според изследователите бързите движения на очите отразяват мига, в който мозъкът „попада“ на нов образ.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.