По време на сън тялото може да бъде неподвижно, но очите да не спират да се движат. Учените от дълго време смятат, че това се случва в отговор на картините, които умът вижда, докато сънува, но до момента никой не беше в състояние да го докаже.
Учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис, САЩ, успяват да демонстрират как, докато сънуваме, очите и мозъкът реагират на изображения по подобен начин, както и в будно състояние.
Проучването, което е поместено в Nature Communications, предлага нестандартен поглед върху работата на отделни мозъчни клетки по време на сън.
Изследователският екип имплантира електроди дълбоко в мозъка на 19 души, които страдат резистентна на медикаменти епилепсия.
В продължение на две седмици електродите записват електрическата активност на отделните неврони в медиалния темпорален лоб. Това, образно казано, е мостът между визуалното възприятие и спомените, който позволява на изследователите да „подслушват“ сънищата на участниците.
Според данни на ранните проучвания тези неврони се „активират“, когато се наблюдават образи на познати хора и места или като се затворят очите, за да си ги представим или спомним.
След анализ на данните от записите на електродите, се установява нещо неочаквано в отговорите на отделни мозъчни клетки по време на REM фазата на съня. Оказва се, че клетките в медиалния темпорален лоб демонстрират внезапна активност всеки път, след като пациентите започнат да местят очите си, докато са в REM фазата на съня.
Този модел до голяма степен напомня на това, което се случва, когато видим нещо ново в будно състояние. Според изследователите бързите движения на очите отразяват мига, в който мозъкът „попада“ на нов образ.
Източник: Puls.bg