Клиника по дерматология ВМА

November 7, 2013
ЗА НАС

klinika po dermatologia vmaКлиниката по дерматология, венерология и алергология към Военно-медицинска Академия е най-модерната дерматологична клиника в България и една от водещите дерматологични клиники в Европа.

Оборудвана е с най-съвременна медицинска апаратура и леглова база, което дава възможност за прилагане на всички иновативни методи за диагностика и лечение на кожните заболявания.
 Благодарение на това, през последните години, тя се утвърди като водещ консултативен център за решаване на сложни диагностични и терапевтични казуси от цялата страна. Клиниката разполага с последно поколение лазерни системи и технологии, в резултат на което успешно се решават и проблеми от областта на естетичната медицина. В сектора по балнеофототерапия е налична цялата гама от апарати за лечение на хронични кожни заболявания, с което значително се подобрява качеството на живот на пациентите.

В клиниката работят висококвалифицирани дерматолози, специализирали в утвърдени европейски клиники, с многобройни научни публикации в български и чуждестранни периодични издания. Лекарите в клиниката разполагат с всички необходими сертификати за извършваните дейности, ежегодно участват със собствени случаи, постери, доклади и презентации в научните форуми на Българското дерматологично дружество,  Европейската и Американската Академия по дерматология и венерология. Клиниката по дерматология поддържа тесни контакти с изтъкнати специалисти от водещи европейски дерматологични клиники, с които се провеждат и on-line консултации.

Тя е учебна база за обучение на студенти-медици към Медицинския факултет на Софийския Университет, както и за лекари – специализанти по дерматология и венерология към Медицинска Академия – София. Ежегодно се провеждат и индивидуални курсове за лекари- специалисти по линия на следдипломното обучение.

Дейността на Клиниката се основава на общоприетите  световни и европейски диагностично-терапевтични алгоритми и стандарти, гарантиращи бързо и ефективно лечение. Анализът през годините сочи непрекъснато нарастване на броя на лекуваните болни, като през клиниката и консултативните кабинети ежегодно преминават над  25000 пациенти. Ежедневно от дерматологичните звена в страната към клиниката се насочват сложни, комплицирани, трудни за диагностика и лечение случаи с цел диагностично уточняване и лечение.

 От  2009 г. в Клиниката по дерматология, венерология и алергология към Военно-медицинска Академия се организира ежегодна Лятна Академия по практична дерматология и естетична медицина, на която се обсъждат последните постижения в дерматологичната наука, дискутират се най-новите тенденции в диагностиката и лечението на дерматологичните заболявания. Успоредно с това, в рамките на Академията, в Клиниката се организират и практически курсове, където дерматолозите обогатяват своите знания и придобиват практически умения, участвайки в интерактивни демонстрации и сесии.

Вече е традиция лекторите и демонстрантите на Лятната Академия да са световноизвестни имена в съответните области, което превръща форума в най-посещаваната и значима конференция в региона, с многобройни участници от страната и чужбина. Уникалното съчетание на научни сесии и практически курсове, водени от  европейски и български лектори, безспорни авторитети в дерматологията, са гаранция за повишаване на квалификацията и професионализма на участниците. На този форум се провеждат и практически курсове по дерматохистопатология, хирургия, алергология, фототерапия, криотерапия  и др.,  за които се издават сертификати, признати от НЗОК.

Лечебно-диагностичната дейност на Клиниката се осьществява в терапевтичен сектор, включващ две отделения,  хирургичен, алергологичен сектор, сектори по лазертерапия и фототерапия, както и консултативни кабинети.

 Терапевтичен сектор 
Клиниката разполага с 30 легла, включително сектор за интензивни грижи. Стаите са с по две легла, самостоятелен санитарен възел, климатик, кабелна телевизия, телефон, с възможност за ползване на интернет.  Базата разполага с VIP стаи, които осигуряват комфортен престой на пациента. Клиниката има сключен договор с НЗОК и обслужва както военен контингент (служители на Министерство на отбраната), така и граждани от цялата страна по следните клинични пътеки (КП):
•    Тежко протичащи форми на псориазис – обикновен, артропатичен, пустулозен, еритродермичен; (КП №247)
•    Остро протичащи бактериални инфекции на кожата- еризипел, пиодермия, целулит, импетигенизация на други дерматози;( КП №246 )
•    Лечение на тежко протичащи булозни дерматози-пемфигус вулгарис, булозен пемфигоид, придобита булозна епидермолиза, дерматитис херпетиформис;( KП №245)
•    Токсоалергични реакции- токсична епидермална некролиза, анафилактичен шок, алергия към храни и лекарства, дерматит от лекарствени средства и химични вещества;(КП №291)
•    Еритродермии вследствие на: микозис фунгоидес, атопичен дерматит, екзема, невродермит, себореен дерматит, алергичен контактен дерматит от лекарства, бои и други химични средства, растения, иритативен контактен дерматит, питириазис рубра пиларис, ихтиозис вулгарис; ( КП № 248)
•    Лечение на кожни прояви при съединително – тъканни заболявания и васкулити: лупус еритематозус – субакутен кожен лупус, лупус паникулит, лупус еритематозус  профундус; фебрилна неутрофилна дерматоза, еозинофилен целулит, дерматомиозит;( КП №249)
•    Лечение на тумори на кожа и лигавици – злокачествени новообразувания ( КП №185)

Плановият  прием в Клиниката се извършва след предварителен клиничен преглед  по следния ред:
1.    След  консултация с Началник Клиника Проф. Мирослава Кадурина –консултациите  се извършват след предварително записване на телефони: (02) 9225534; (02) 9225002; (02) 9226326; (02) 9226195
2.    За служителите на Министерството на отбраната – в  кабинет №227 -  Поликлиника  ВМА; тел.9225455
3.    За граждани от цялата страна – в кабинет №230 – Поликлиника ВМА; Кабинета работи с НЗОК,  направление  №3 за дерматолог; тел 9225348
4.    Алергологичен кабинет  №224 – Поликлиника ВМА; тел :9226355

117

ЛАЗЕРТЕРАПИЯ

Какво представляват лазерите?
Третиране с лазерТерминът “лазер” – (абревиатура на light amplification by the stimulated emission of radiation) означава стимулирано излъчване на светлина с висока енергия. Първият лазер е създаден през 1959 година от Maiman, който е използвал рубинов кристал за излъчване на червена светлина, основавайки се на предложената още в 1917 година от Айнщайн концепция за стимулираната светлинна емисия. През 1963 година д-р Леон Голдман за първи път използва рубиновия лазер за лечение на кожни заболявания. Създаването на аргоновия и СО2 (carbon dioxide) лазер през следващите две декади разширява дерматологичните показания за тяхната употреба и превръща дерматологията в една от таргетните специалности за приложение, разработване и усъвършенстване на лазерните технологии.
Революция в лазертерапията е въвеждането на теорията за “селективната фототермолиза” през 80-те години на миналия век от Anderson и Parrish, чиито принципи могат да се синтезират така: използване на лазерна енергия с точно определен интензитет и дължина на вълната, насочена към точното място с цел да се постигне само желаното въздействие при минимално повлияване на околните тъкани.
Какъв е принципът на действие на лазерите?
Терапевтичното действие на лазерите се основава на уникалните свойства на лазерната светлина и взаимодействието й с третираните тъкани. Първото свойство на лазерната светлина е монохроматичност т.е. тя е с точно определена дължина на вълната, детерминирана от средата (твърда, течна или газообразна), през която преминава. Поглъщането на лазерна енергия с определена дължина на вълната в кожата зависи от наличието на определени таргетни структури, т.н. хромофори като меланин, хемоглобин или татуажни бои, които поглъщат светлината и я трансформират в топлинна енергия. Абсорбираната енергия се измерва в Джаули на квадратен сантиметър (J/cm) и е в пряка зависимост от наличието на хромофори в третираната област. Така например колкото по-голямо е количеството на пигмента меланин в кожата, толкова по-интензивно е лазерното въздействие. Второто свойство на лазерната светлина определя възможността тесен, високоинтензивен лъч от светлина да се фокусира в много малка по размери зона от кожата, да реже като скалпел или да осигури прецизна тъканна деструкция (разрушаване).
Видове лазери?
Лазери с постоянна дължина на вълната (CW-continuous wave) – лазерни системи, емитиращи постоянен светлинен лъч, който води до унищожаване на желаната тъкан. Например CW СО2, аргонов лазер и др., които се използват предимно в дерматологичната хирургия за лечение на различни доброкачествени и злокачествени образувания, но поради наличието на повече нежелани ефекти от страна на околната кожа, те все по-често напоследък се изместват от пулсовите лазерни технологии.

Пулсови лазерни системи, които излъчват високоенергийна лазерна светлина, но не постоянна, а на къси импулси, със сравнително дълги интервали между тях. Това позволява да се работи с по-висока енергия, при минимална травма на околната кожа. Например IPL – (Intense pulsed light) системите, които благодарение на тези предимства напоследък разширяват своите показания и се превръщат в най-желаната и използвана лазерна технология във водещите световни лазерни центрове.
Лазерните системи се разделят още на дългопулсови (long pulsed-LP), като Pulsed dye laser (PDL) и късопулсови (short pulsed) – като QS ruby, alexandrite, neodymium:yttrium-aluminum-garnet (Nd:YAG) laser и др.
Отделните лазери имат различни клинични показания, основаващи се на техните физични параметри и изборът на най-подходящата лазерна система зависи от търсения терапевтичен ефект. Така например, за премахване на нежеланите пигментни петна по лицето или разширените капиляри, незаменима е IPL -технологията или комбинацията между IPL и Nd:YAG лазера. Тази комбинация се налага през последните години в световен мащаб и за т.н. фотоподмладяване – една изключително ефективна и безвредна процедура, водеща до отлични клинични резултати.
Клиниката по дерматология на Военномедицинска Академия – София е единственият дерматологичен център в страната, който разполага с най-ефективните и широко използвани лазерни технологии от последно поколение:
FX Лазерен рисърфисинг
CO2 лазер – Ultra Pulse Encore CO2 Laser System – Lumenis.
Erbium-лазер.
IPL (Intensе pulsed light) – Lumenis OneTM system.
Aluma Skin Renewal.
Nd:YAG лазер – Multi-Spot Nd:YAG laser – Lumenis.
Genesis – Cutera
Titan – Cutera
1540nm Er:Glass – Palomar
Acleara® Acne Clearing System
Това позволява да се третират изключително широк спектър от дерматологични заболявания и състояния, естетични и козметични проблеми. Отлично подготвените и обучени специалисти, работещи с високотехнологичното оборудване потвърждават максимата, че лазерите не са чудо – те са само средство за постигането му чрез правилния им подбор, на точното място, в подходящото време и в сигурни ръце!
CUTERA
Най-новата лазерна апаратура в Клиниката по Дерматология на Военномедицинска Академия е лазерната система на американската фирма Cutera. Тя е последно поколение, мултифункционална система, съчетаваща аблативни и неаблативни лазери, базираща се на уникалната 3 D концепция за подмладяване на кожата, създадена от Cutera.
Стареенето на кожата е естествен процес, свързан с физиологичното състояние на целия организъм. Промените, които настъпват с течение на възрастта в различните слоеве на кожата най-общо могат да бъдат обобщени в три основни групи:
• Фотоувреждания на ниво епидермис – червени и кафяви петна, поява на петна от слънцето, лунички, възрастови петна, дифузна червенина, телангиектазии.
• Промени в структуратана ниво папиларна дерма – разширени пори, бръчки, белези от акне, нееднородна структура на кожата и др;
• Загуба на еластичност – отпускане на клепачи, долна част на лицето, “turkey neck”, корем и др – на ниво дълбока дерма.

Повечето лазерни системи третират едновременно само един или два проблема, свързани със стареенето на кожата ( например или само премахват петна, или само подобряват еластичността на кожата) . Единствено комбинираната мултифункционална платформа CUTERA Full ХЕО за лазерна терапия комбинира в един единствен модул три различни подхода за въздействие върху кожата – на ниво епидермис,папиларнадерма и дълбока дерма.
• Процедура LimeLight – нов, неинвазивен метод за подмладяване на кожата. Ефективно третира фотоувреждания – пигментации, червени и кафяви петна от слънцето, васкуларни образувания, телангиектазия-лице, дифузна червенина
• Лазерно подмладяване на кожата – Laser Genesis- третиране на бръчки, разширени пори, дифузна червенина, подобряване структурата на кожата, белези
• Стягане на кожата Titan – неинвазивна терапия за подмладяване и възстановяване еластичността на кожата, посредством контракция на колагеновите влакна и производство на нов колаген!

3D концепцията за подмладяване на кожата от Cutera се основава на факта, че взаимно допълващите се процедури дават по-добър, бърз и цялостен резултат, повишавайки удовлетвореността на пациента.

След преглед и консултация, Вашият дерматолог ще Ви изготви индивидуален терапевтичен план за провеждане на лазерните процедури.

ФОТОТЕРАПИЯ

Фототерапията представлява лечение с ултравиолетови лъчи (УВЛ) и е широко използван лечебен метод в дерматологичната практика.
Използват се както изкуствени източници на УВ – лъчи, така и естествени – слънцето. Слънчевия спектър се състои от видима светлина (от 400 до 760 nm ), ултравиолетови (под 400 nm) и инфрачервени ( над 760 nm) лъчи.

Ултравиолетовата радиация се причинява от квантови излъчвания, които са поток от елементарни частици, носители на определено количество енергия, наречени кванти (фотони). Те не съставляват повече от 10 % от слънчевата енергия, но въздействието им върху човешкия организъм е значително. Енергията им е обратно пропорционална на дължината на вълната, като късовълновите лъчи имат по-мощно действие.

Общата реакция на организма спрямо УВЛ се характеризира с нормализиране на обмяната на веществата, засилване на имунобиологичните функции на организма, противоалергични и други биохимични промени. Специфичните свойства на УВЛ (засягащи кожата), са изключително разнообразни, което определя и широкия спектър от показания и дерматологични заболявания, подлежащи на лечение с тях.

Ултравиолетовите лъчи се разделят на 3 фракции :

  • 1. УВА лъчи (400 – 320nm), които от своя страна се делят на УВА1 (340-440nm) и УВА2 (320-340nm) лъчи.
  • 2. УВВ лъчи (320 – 280nm).
  • 3. УВС лъчи (280-180nm).

Ултравиолетовите С лъчи не достигат до земната повърхност, задържат се от озоновия слой на атмосферата, не се съдържат и в съвременните апарати за дерматологична терапия.

Ултравиолетовите В лъчи притежават значителна фотохимична активност и представляват основна част от модерната дерматологична фототерапия. Те предизвикват зачервяването и пигментирането на кожата, като зачервяването се появява обикновено 2-3 часа след облъчването, достига максимума си на 18 – 24- ия час и трае 48 часа. УВВ лъчи играят роля при късната или т.нар. индиректна пигментация, дължаща се на образуване на нови меланинови гранули в меланоцитите (пигментните клетки в епидермиса), която започва 48-72 часа след облъчването, достига максимума си на 7-8-ия ден и може да продължи няколко месеца.

За разлика от УВВ лъчи, които повлияват по-повърхностните кожни слоеве и водят предимно до епидермални промени, ултравиолетовите А (UVA) лъчи проникват по-дълбоко – до дермо-епидермалната граница и дермата, където могат да упражняват своето терапевтично действие. Те също имат отношение към зачервяването и пигментацията на кожата след облъчване, но успоредно с тези видими въздействия върху човешката кожа, УВА и УВВ лъчи водят до многобройни, невидими за човешкото око промени в кожата на клетъчно и молекулярно ниво, т нар. фотоимунологични ефекти, на които се дължи лечебния им ефект при голям брой кожни заболявания. През последните години се работи изключително интензивно в тази насока – чрез клинични наблюдения, експериментални модели и лабораторни имунологични изследвания, което доведе до въвеждане на термина «терапевтична фотоимунология», обобщаващ имунологичните аспекти на този вид въздействия. Това е и в основата на приложението на фототерапията при заболявания, при които са налице имунологични отклонения, като псориазис вулгарис, микозис фунгоидес, витилиго, парапсориазис, атопичен дерматит, склеродермия и др.


Индикации за провеждане на фототерапия:

  • 1. Псориазис вулгарис
  • 2. Микозис фунгоидес
  • 3. Витилиго
  • 4. Атопичен дерматит
  • 5. Фотодерматози – Urticaria solaris, Photodermatitis polymorpha chronica и др.
  • 6. Парапсориазис плаката
  • 7. Лихен планус
  • 8. Питириазис лихеноидес хроника
  • 9. Склеродермия
  • 10. Гранулома ануларе
  • 11. Еозинофилни дерматози
  • 12. Палмо-плантарни дерматози
  • 13. Пруритус –уремичен, идиопатичен, асоцииран с диабет, чернодробни заболявания и др.
  • 14. Алопеция ареата
  • 15. Болести с нарушена кератинизация и др.

 

Контраиндикации:

Абсолютни контраиндикации за провеждане на фототерапията са: бременност, тежки общи заболявания, вирусни и бактериални кожни инфекции, кожни злокачествени заболявания, изразена свръхчувствителност към УВ лъчи, както и заболявания с доказана фоточувствителност (напр. лупус еритематозус, порфирия кутанеа тарда и др.) Към релативните контраиндикации спадат остри дерматити и екземи, генерализирани кожни инфекции, дерматомикози, розацеа, пемфигус и др.


Техника на извършване на процедурите

Задължителен е първоначален дерматологичен преглед, при който се определя вида на процедурата, началната доза на облъчване, общия брой процедури, изготвя се терапевтичен план, назначава се съпътстваща терапия, пациентът се инструктира за предстоящото лечение.

При всяка следваща процедура състоянието на пациента се следи от лекар, който определя дозите на облъчване, отбелязва наблюдаваните странични ефекти и промените в терапията. Броят на облъчванията трябва да е минимум 3 на седмица, като общият брой на процедурите варира от 15 до 30.

Лечението може да протече и посредством 4 до 5 облъчвания седмично, като общият им брой остава непроменен. Нередовното провеждане на терапиите може да повлияе негативно на терапевтичния резултат.


Странични действия
:

При провеждане на фототерапията понякога се наблюдават странични ефекти, които обикновено са леки и бързопреходни. Най-честият страничен ефект еултравиолетовият еритем (зачервяване на кожата). Когато е слабо изразен, той не е индикация за прекъсване на терапията. При силно изразен еритем процедурите се преустановяват, прилагат се емолиенти, а в по-тежки случаи и локални кортикостероиди до отзвучаването му, след което терапията се подновява отново.

Понякога при предозиране на УВ –лъчи може да се наблюдава сухота на кожата, съпроводена със сърбеж и много рядко – поява на мехури и рецидивиращ херпес симплекс, провокиран от облъчването.

Неравномерна хиперпигментация, фотокератит и фотоконюнктивит (при неспазване на правилата за провеждане на процедурите) и други по-редки нежелани ефекти също могат да настъпят в резултат на фототерапията. Продължителното, неконтролирано от лекар УВ облъчване може да повиши риска от злокачествени новообразувания на кожата и фотостареене.

Видове фототерапия

Най-често използваните фототерапевтични режими са:

1. Селективна ултравиолетова терапия.

Полихроматично облъчване с емисионен максимум между 300 и 320 nm се определя като селективна УВ – терапия. Източниците, които се използват в практиката за произвеждането на този спектър са халогенни лампи с високо напрежение или тръби със светлинен газ. Понастоящем тази процедура е заменена от по – усъвършенстваната тясноспектърна УВ терапия.

2. Балнео – фототерапия

Клиниката разполага с модерно оборудван сектор за провеждане на балнео – фототерапия. Балнео-фототерапията (балнео – вода, фото – светлина) е комбинация от душ с морска вода и изкуствено ултравиолетово облъчване. Процедурата започва с душ със соли от Мъртво море (в концентрация от 5 до 10%), който се извършва в специално конструирана душ кабина за 10 минути.

На пациента се предоставят и защитни очила, които се поставят преди влизане в кабината. Вратата на кабината е с прозрачни стени, което осигурява приятния престой. След приключване на душа, пациентът преминава в кабинета за провеждане на ултравиолетово облъчване. То се извършва в кабина с вградени лампи, източници на ултравиолетови Б лъчи. Емисията на тези лампи в УВ-спектъра е между 300-320 nm, с пик 311 nm. Преди влизане в кабината пациентът поставя защитни очила предоставени от клиниката.

Продължителността на УВ-облъчването, както и дозата на UVB-лъчите се контролират стриктно от лекар, посредством командния пулт извън кабината. Обикновено процедурите се извършват 5 пъти седмично (от понеделник до петък), като общият им брой варира от 15 до 30. Те се изпълняват и контролират от високо квалифицирани специалисти в областта на балнео и фототерапията.

3. Тясноспектърна UVB фототерапия

През последните години набира скорост терапията с много тесен спектър УВВ лъчи – с дължина на вълната 311 nm, т.нар. narrowband UVB фототерапия, поради по-бързото, по-пълно и по-трайно повлияване на клиничните симптоми и удължаване на ремисиите (най-вече при псориазис вулгарис). Според последни проучвания този вид фототерапия се доближава по ефективност до PUVA терапията при псориазис. Предимство е и успешното й комбиниране с ароматни ретиноиди (Neotigason), катрани и Calcipotriol.

4. Фотохимиотерапия – PUVA терапия.

Комбинирано лечение посредством фотосенсибилизиращи субстанции (псоралени – фурокумарини) и последващо облъчване с УВА лъчи с дължина на вълната 320-400 nm, което дава и наименованието на този метод ( P – псоралени, UVA – ултравиолетови А лъчи). Като фотосенсибилизатор се използва най-често 8 – метоксипсорален, препарати Meladinine, Methoxalen, Psoralen, Puvalen и др.

Прилагат се локално под формата на разтвори (локална PUVA) или перорално под форма на таблетки (системна PUVA) . За локално приложение се използват алкохолни разтвори, с които подлежащите на лечение участъци на кожата се намазват един час преди облъчването. Таблетките се дозират според теглото и се приемат два часа преди облъчването.

Механизмът на действие на PUVA терапията е сложен и се основава на свойството на псоралените да усилват многократно действието на УВ лъчи. Те са фотодинамични субстанции, които абсорбират светлината и под влияние на УВЛ водят до образуване на фотопродукти в кожата, на които се дължи лечебния ефект при редица кожни заболявания – псориазис, витилиго, микозис фунгоидес, лихен планус и др.

Преди започване на този вид лечение се изключват редица контраиндикации (бременност, тежки придружаващи заболявания на сърцето, бъбреците, черния дроб и др.), пациентите се предупреждават и за вероятни странични ефекти – гадене, повръщане, безапетитие, общо неразположение, силно зачервяване на кожата, сърбеж и поява на мехури при предозиране на УВА лъчи.

Изключително важно за всички пациенти, провеждащи системна PUVA терапия, е информацията за повишена фоточувствителност на кожата и очите за около 8 часа след приемането на пероралния псорален, което налага през този период пациентите да не се излагат на директна слънчева светлина, да носят защитни очила и да използват фотопротективни кремове с висок фактор.

Този вид лечение обикновено се назначава в курс от 20-25 процедури, 4 пъти седмично.

5. Bath – PUVA терапия

При тази процедура разтвореният във вода Meladinine облива цялото тялото на пациента в специално конструирана душ – кабина за 20 мин., след което следва облъчване с УВА лъчи. По време на процедурата лицето, включително и косата на пациента, не се навлажняват.  Този вид терапия избягва гастроинтестиналните и очните странични ефекти на системната PUVA, по-щадяща е за пациента и се понася значително по-леко.

6. УВА терапия

Използва се самостоятелно при някои дерматози, които се повлияват предимно от ултравиолетовите А лъчи или само от УВА1 лъчи – напр. склеродермия, атопичен дерматит и др.

7. Фототерапия с гребен

Използват се преносими уреди, излъчващи UVB лъчи, предназначени за лечение на псориазис със засягане на скалпа. Към апаратите са прикачени гребени, които ефективно разресват косата и позволяват на лъчите да достигнат скалпа. Процедурите се извършват 5 пъти седмично (от понеделник до петък) с постепенно увеличаване на дозата.

ДЕРМАТОХИСТОПАТОЛОГИЯ

Дерматохистопатологията се определя като “златен стандарт” в диагностиката на кожните болести.

Клиниката по дерматология разполага със собствен сектор по дерматохистопатология и имунохистохимия, включващ лаборатория и зала за хистологични консултации, където ексцизираният хистологичен материал и биопсичните проби се обработват и оцветяват специфично и се изследват под светлинен микроскоп.

Имунохистохимията е нов диагностичен метод, при който на базата на антиген-антитяло реакция, се оцветяват и визуализират специфични за даден тумор или заболяване клетки и тъкани. Използва се при диагностиката на малигнен меланом, доброкачествени (меланоцитни невуси), злокачествени (базоцелуларен, спиноцелуларен и др. видове карцином) и съдови тумори (хемангиоми). Имунохистохимията е незаменим диагностичен метод при диагностиката на кожни лимфоми и лимфопролиферативни заболявания.

Хистологията и имунохистохимията са не само значими диагностични, но и важни прогностични методи при редица дерматологични заболявания. Клиниката разполага с възможност за дигитализация на микроскопските образи, архивирането им и осъществяване на теледерматологични консултации с водещи европейски клиники.

Клиниката по дерматология предлага възможност за консултации на хистологични препарати на пациенти от цялата страна.

Лабораторията по дерматохистопатология и имунохистохимия е лицензирана и има сключен договор с Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) за взимане на биопсичен материал, обработка и консултация на хистологични препарати по приетите клинични пътеки.

УЛТРАСОНОГРАФИЯ

Клиниката по Дерматология и Венерология разполага с възможности за Ултрасонографско изследване на кожата и меките тъкани, което се извършва с последно поколение Ултразвук с Висока Разделителна Способност (HRU – High Resolution Ultrasound).

Ултрасонографията е безвреден, неинвазивен, безболезнен и изключително ценен метод за диагностика на широк спектър от кожни заболявания, при които информацията се получава in vivo, промените се проследяват в динамика, което подобрява значително ефективността от лечението. Методът е много перспективен, с голям потенциал за приложение, тъй като възможността за визуализиране на живите тъкани на микроскопско ниво е вече реалност и въвежда нова ера в експерименталната и клинична дерматология.

Кога назначаваме Ултрасонографско изследване?

Дерматологията се отнася към т.н. “визуални специалности”, в които голяма част от диагнозите се поставят въз основа на визуалната инспекция на кожата. В някои трудни за диагностициране случаи, кожната биопсия е незаменим метод за установяване на промените в кожата на микроскопско ниво, което поставя и окончателната диагноза. През последните години обаче се налага необходимостта от обективни неинвазивни методи за оценка на кожата, които да допълват използваните досега и да подпомагат дерматолога както в диагнозата, така и в лечението на заболяванията. Напредъкът в ултразвуковите технологии е едно от направленията, в които се работи усилено и което води до значително усъвършенстване на диагностиката и терапията на кожните заболявания. Ултразвуковото изображение на кожата преди и след лечението дава възможност за визуализиране на кожните промени и точното им измерване и документиране.

Какво представлява ултразвукът?

Ултразвукът представлява звукови вълни с честота, която не се възприема от човешкия слухов анализатор. Повишаването на честотата подобрява разделителната способност, като чрез това се увеличава възможността за разграничаване на отделните структури. Обратна е зависимостта между честотата и дълбочината на проникване на звука – високата честота намалява проникването на звуковите вълни в кожата. Например използваните широко в медицината апарати с честота 3.5 -7.5 MHz водят до разделителна способност от 2-3 мм. За изобразяване на кожните структури се използва честота от и над 15MHz, което увеличава разделителната способност до 60-120 μm. Това включва терминът Ултразвук с Висока Разделителна Способност (HRU – High Resolution Ultrasound).

При кои състояния и заболявания на кожата намира приложение Ултрасонографията?

  • Хемангиоми (особено тези в детска възраст, като най–често срещаните доброкачествени съдови тумори): при тях този метод дава възможност за прецизен триизмерен анализ на лезията, установяване на калцификати, разграничаване от други съдови тумори и което е особено важно – проследяване в динамика ефективността от лазертерапията;
  • Малигнен меланом – ултразвукът дава възможност за определяне дебелината на тумора, неговите граници, разграничаването му от други пигментни лезии, наличието на увеличени лимфни възли и др. При оценката на малигнения меланом и другите кожни тумори ултрасонографията се комбинира и с другите методи на изследване и е елемент от комплексният подход за точна диагностика и лечение при тези състояния;
  • Определяне на дебелината на кожата и отделните й структури, което е важно за някои заболявания като псориазис и склеродермия, възрастови промени на кожата, фотостареене и др.;
  • Диференциация на мекотъканни тумори;
  • Оценка на лимфните възли, реагиращи при някои заболявания – възпалителни и неопластични;
  • Установяване на точните размери и локализация на кожни рани – наличието на некрози, гранулационна тъкан, оток на тъканите, възпаление, проследяване на оздравителния процес и т.н.;
  • Диагностика на заболявания на по-дълбоко лежащите структури – целулити, абсцеси, паникулити, липоми, фасциити и др.

Как провеждаме ултразвуковото изследване?

Ултразвуковото изследване се извършва посредством трансдюсер, който се придвижва с лек натиск по повърхността на кожата, генерира и приема високочестотни звукови вълни, които не могат да се чуят от човешкото ухо. В трасдюсера се намират кристали, които излъчват звуковите вълни, навлизащи в човешкото тяло. Тъканите, костите и течностите абсорбират тези вълни, които се връщат обратно към трансдюсера. Той изпраща информацията към компютър, който я обработва и създава детайлно изображение, базирано на модела, създаден от звуковите вълни.

ДИАГНОСТИКА
  • Дерматохистопатология

    Дерматохистопатологията се определя като “златен стандарт” в диагностиката на кожните болести.
  • Имунохистохимия

    Имунохистохимията е нов диагностичен метод, при който на базата на антиген-антитяло реакция.
  • ДИФ

    ДИФ представлява лабораторен тест, който се използва за идентифициране на имуноглобулини, фракции на комплемента и фибриноген.
  • Дерматоскопия

    Дерматоскопията представлява неинвазивен метод за изследване на горните слоеве на кожата.
ЛЕЧЕНИЕ
КОНТАКТИ

Клиника по дерматология ВМА – dermatology-bg.com

Адрес: гр. София, Военномедицинска Академия Клиника по дерматология, етаж 12, ул. “Св. Георги Софийски” №3
Тел.: 02 922 58 09; 02 922 55 34
Факс: 02 922 63 22
E-mail: info_at_dermatology-bg.com


Вижте по-голяма карта

Текст и изображения: dermatology-bg.com

Comments are closed.