Клиниката разполага с три кабинета, просторна приемна, където на разположение на пациентите има колекция от филми, концерти и музика, както и библиотека с интересни книги. Можете да оставите личният си багаж в предвидените за това защитени отделения.
Можете да оставите детето си в обособеният детски кът, където нашите асистенти ще се погрижат то да не скучае.
В стерилизационната се съществява пълен цикъл на дезинфекция и стерилизация, съгласно европейските изисквания.
ЕКИП
Д-р Явор Миланов
Завършва Факултет по дентална медицина – София през 1996 г. Признати специалности по Протетична дентална медицина и Поливалентна стоматология. Преподавател във Факултета по дентална медицина – София, като старши асистент в катедра Протетична дентална медицина.
Допълнителна квалификация в областта на естетика на усмивката и лазерно асистирана дентална медицина в чужбина. Член на Научното стоматологично дружество. Преподавател по основи на естетиката в Колежа по зъботехника.
Собственик на Дентална практика „Диадент”.
Д-р Бистра Андреева
Завършва Факултет по дентална медицина – София през 2000 г. с магистърска степен. Специализира в областта на естетичната стоматология и пародонтологията. Член на Българското общество по пародонтология и орална имплантология.
Собственик на Дентална практика „Диадент”.
Д-р Атанас Капсъзов
Завършва Факултет по дентална медицина – София през 2002 г. с магистърска степен. Специализира в областта на ендодонтията, хирургията и лазерно асистирана дентална медицина. Още от студентските си години и досега е известен сред своите колеги, като
способен зъболекар, надарен с изключителна професионална дарба и умения.
д-р Евгения Бахчеванова
Завършва Факултет по дентална медицина – София през 2010 г. – един от тримата наградени за пълно отличие във випуска. Специализира в областта на ендодонтията и детската стоматология.
Д-р Абуд Жоржос
Специалист ортодонт. Специализира във факултета по дентална медицина-София, под ръководството на професори и доценти. Взима специалност през 2003г. Има значителен опит, както при лечение на зъбно-челюстни деформации при деца, така и при ортодонтско лечение на възрастни пациенти.
В съвременната дентална практика лазерите намират все по-голямо приложение. Това е в полза на първо място на пациента-нуждата от упойка отпада при почти всички манипулации, лечението с лазер е безболезнено, без да усещате вибрациите на машинката, заздравяването на раните е много по-бързо. На нас работата с лазер ни дава сигурност, че сме премахнали всякаква инфекция, както при обработката на кариес, така и при лечението на кореновите канали и при всички хирургични манипулации. Лечението с лазер е алтернатива за всички пациенти, които изпитват страх от зъболекар, пациенти при които поставянето на упойка не е желателно, а при деца то е незаменим метод, тъй като те не усещат нищо.
Комбинираният лазер – doctor smile – с който разполага клиниката е на италианската фирма Lambda Scientifica. Комбинираният Ербиум Диоден лазер е иновативен лазер за обработка на твърди и меки тъкани. Този лазер съчетава два различни типа лазерни емисии (Ербиум YAG източник и Диоден източник). Ербиум лазерът е за обработка на твърди тъкани – използва лазерен лъч, въздух и вода, за да направи възможно отстраняването на кариеса без контакт и вибрации, както и да елиминира инфекцията.
Диодният лазер се използва за стерилизиране на кореновите канали, за различни хирургични манипулации, както и за лигавични заболявания-афти, херпес и др. И с двата вида лазери може безболезнено и почти безкръвно да се отстранява френулума, което е често срещана манипулация при деца, за което няма да е необходимо да се поставя упойка, както при класическите методи. Много добри резултати се постигат и при избелване на зъбите – чрез лазерната енергия се подпомага избелване на зъбите в дълбочина, и постигане на перфектен естетичен резултат.
Много добри резултати се постигат и при лечение на пародонтални заболяваания, свързани с остро или хронично възпаление, както и при подвижни зъби-с пълен курс на пародонтално лечение с лазер се постига стабилизиране на зъбите, елиминиране на възпалението и съпътстващите го кървене, подуване и болка.
Основната задача на козметичната стоматология е да възстанови усмивката по артистични стандарти. Усмивката е по-убедителна от думите – с усмивка поздравявате и отвръщате на поздрава, усмивката е израз на приятелство и добронамереност. Тя може да подобри вашето и на околните настроение. Хубавата усмивка ви носи увереност, самочувствие и настроение. Сдържаната усмивка или прикритата с ръка уста ще заличи този откровен начин за общуване с околните.
Има няколко начина за промяна на усмивката: по-радикално – чрез керамични фасети и корони или избелване на зъбите, и по-леки корекции – емайлопластика, корекции с фотополимер, бели пломби.
Порцеланови фасети
Това е нова фасадна обвивка на зъба от порцелан. Фасетите се използват в случаите, когато естествените зъби са с променен цвят, неправилна форма или позиция. Чрез тях се постига желаната белота и блясък на зъбите. Ако имате разстояние между зъбите, фасетите са начинът това да се промени. Когато се налага да сe използват порцеланови фасети повърхностния слой на зъбите се отнема под упойка, след това се взима отпечатък и се поставят временни фасети. В лабораторията по конкретно избрания цвят и форма се изработват порцелановите фасети. В следващото посещение временните фасети се махат, порцелановите се поставят и се циментират. Използва се специален светлинно-полимеризиращ адхезивен цимент – той осигурява здравата връзка между зъба и фасетата.
Порцеланови корони
Използват се за възстановяване на увредени зъби. В повечето случаи за предни зъби могат да се използват порцеланови корони, които за разлика от традиционните металокерамични корони изглеждат естествено, като трудно се различават от истинските зъби. Тъмната ивица в близост до венеца, която най-често “разобличава” металокерамичните корони не съществува при порцелановите-това ги прави да изглеждат максимално близо до естественото. Освен това керамиката има свойството да пропуска светлината, както зъбите-това ги прави да изглеждат естествени.
Избелване на зъбите
Здравите зъби, които са пожълтяли с течение на годините и са оцветени от различни багрила – кафе, цигари и т.н. се повлияват най-добре от избелващите системи. В зъболекарският кабинет се приготвя специална шина, в която през нощта се поставя избелващият гел – резултата е налице след 2-3 седмици. След време пожълтяването ще се появи отново-процедурата по избелване може да се повтори пак след 1-2 години. Ако за вас резултатът от избелващите системи не е задоволителен и искате още по-бляскава усмивка може да се възползвате от предимствата на порцелановите фасети.Корекции с фотополимерВ някои случаи не е необходимо да се прибягва до порцелановите фасети и корони. В случаите, когато има малки дефекти и естествения цвят е задоволителен за вас, дефектите може да се коригират с фотополимер-материал наподобяващ естествената зъбна структура – нанася се върху зъба, моделира се в желаната форма и се полимеризира чрез синя светлина, след което се полира. Това може да стане в рамките на едно посещение.
Емайлопластика
Тази процедура е важно да се извърши от специалист, запознат и с най-малките детайлите от формата на зъба имащи значение за цялостното въздействие на усмивката. Такъв тип козметична процедура е оформянето на прекалено острите и дълги кучешки зъби, заглаждане и оформяне на неравномерно изтритите зъбни повърхности. С течение на годините зъбите се изтриват, като стават по-къси и плоски – това също може да се коригира, като се оформят и им се придаде по-младежки вид.Бели пломбиНе е проблем старите амалгамени пломби да се сменят с бели, които са неразличими от естествените зъби.
Това е лечение при пациенти над 20-годишна възраст, при които растежът на челюстите е завършил. То се извършва с помощта на специални системи за корекция наречени брекети.
До каква възраст могат да се слагат брекетите?
Няма ограничена възраст за ортодонтско лечение и поставянето на брекети. С възрастта зъбите могат да се преместят под действието на различни фактори и най-често пациентите казват, че „зъбите не са ми така, както бяха преди”. Тогава е необходимо да потърсим ортодонтска консултация и съвети за тяхното състояние.
Как се поставят брекетите.
Брекетите се залепват на отделните зъби със специални лепила, без да се уврежда структурата на зъба, така че поставянето на брекети не вреди на здравето на зъбите.
Има ли болка или дискомфорт по време на лечение?
При поставянето на брекетите в първата седмица като имаме предвид, че все пак това е ново нещо за пациента, може да се появи дискомфорт и леко изтръпване на зъбите. Нужно е малко време пациентите да свикнат, както с всяко ново нещо.
Нормално ли се храни пациент с брекети?
Храненето почти не се нарушава, пациентите трябва само да внимават с отхапването на твърди храни.
Колко време отнема ортодонтското лечение при възрастни пациенти?
Зависи от деформацията – състоянието на зъбите и захапката на пациента. Но със съвременните системи напоследък това е възможно за период от 6 – 16 месеца.
Кога се пристъпва към поставяне на брекети при възрастни пациенти?
Във всички случаи в които е необходимо да се коригират позициите на зъбите или захапката. Най-често ортодонтското лечение се комбинира с други лечения на зъбите. Например, когато е необходимо да се осигури място за поставянето на импланти или при ортопедично възстановяване на зъбите – преди поставянето на фасети е необходимо изправянето на зъбите и коригирането н захапката.
Нарушава ли се ежедневното общуване с хора след поставяне на брекети?
Брекетите не пречат на говора. Във връзка с естетиката – вече се предлагат системи, които почти не се забелязват, за разлика о металните брекети. Вече има брекети с цвета на зъбите, както и прозрачни брекети. Благодарение на тях околните може и да не забележат, че са поставяни брекети.
Вече и българските пациенти могат да изправят своите зъби без това да смущава всекидневния им ритъм и без околните да разбират. Системата Invisalign е съвременната алтернатива на брекетите. На практика системата –Invisalign е съчетание на методите на ортодонтията с най-съвременните компютърни технологии, благодарение на които стана възможно да се коригира положението на зъбите с недостъпна преди точност. Използва се методика основана на моделиране чрез 3D- компютърна технология . Системата представлява набор от прозрачни снемаеми шини, подобни на шините за избелване, изготвени индивидуално за всеки пациент. На първия етап от лечението се извършва точна компютърна диагностика и изчисления по диагностичните модели. След това отпечатъците се изпращат в специализирана лаборатория, където се осъществява компютърна обработка и моделаж и се изработват поредицата от шини, които постепенно преместват зъбите до заставането им в правилна позиция. Всяка шина се носи 2 седмици и след това се сменя с нова със зададени в нея нови характеристики и т.н.докато се постигне желаната промяна на позицията на зъбите. Тази технология е нова, разработена в САЩ и вече е достъпна и за българските пациенти.
В сравнение с брекет-системата Invisalign има неоспорими преимущества. Прозрачните шини практически са незабележими в устата, много са удобни, не травмират лигавицата на бузите и устните, не пречат на говора, не смущават устната хигиена и позволяват да се съкрати срока на ортодонтското лечение. Пациентите свикват с тях много бързо и в процеса на лечение не се налага пациентът да променя обичайните си ежедневни навици.
Както брекетите и Invisalign могат да носят всички възрастови групи включително и тийнейджъри над 12-14 години.
От какво са направени Invisalign?
От пластмаса по специален метод (стереолитография). Технологията на изработка е изключително сложна и прецизна.
Какво е необходимо да се направи за да се изработят?
Има няколко стъпки:
• фотоснимки и рентгенови снимки на пациента,
• отпечатъци,
•изработване на филм в лабораторията в САЩ,
• поставяне на шините,
• контролни прегледи и
• задължителна фаза по задържане на резултата-така наречената ретенция.
На базата на изпратените снимки и отпечатъци се прави компютърна симулация на бъдещото изправяне на зъбите-това е и едно от ценните предимства на системата-резултата се знае преди започване на лечението, а така също се знае и срока на лечението. След като пациента одобри своя план на лечение на база на филмчето се стартира процедурата по изработка на шините. След пристигането им започва и самото лечение-на всеки две седмици се сменя шината, като те са номерирани, правят се редовни прегледи и някои съпътстващи лечението процедури. Задължително е редовното професионално почистване на зъбите. Важно е да се знае, че въпреки че системата използва снемаеми шини те се носят непрекъснато. Свалят се само за хранене и миене на зъбите. Дори има пациенти, които не ги свалят по време на хранене. Непрекъснатото носене е в основата на добрия краен резултат. След края на лечението се изработват шини за задържане на резултата, които се носят само нощно време, като с времето намалява броя на нощите в които се използва т. нар. ретайнер.
Колко време трае лечението с Invisalign?
Различно, но в повечето случаи е по-кратко от лечението с брекети (по-малко от година). Хубавото в случая е, че се знае точно колко ще продължи лечението, но при условие че пациента не е прекъсвал носенето на шините.
Ако Ви липсват един или повече зъби, полученият дефект често се възстановява с мост, което налага изпиляване на съседните здрави зъби. Поставянето на имплантант дава възможност да се възстанови липсващия зъб без засягане на съседните зъби.
При загуба на дъвкателните зъби имплантантите са единствената алтернатива за направата на мост.
Съвременно средство за лечение, което позволява възстановяване на липсващ зъб/и.
Имплантантът замества корена на зъба. Той се поставя на мястото на липсващия зъб/и.
Използваните днес зъбни имплантанти се изработват от биологично поносим материал – титан.
При липса на всички зъби имплантантите позволяват по-добро задържане и стабилност на цялата протеза.
Как се поставя имплантант?
Към имплантирането се пристъпва само след предварителни изследвания, включващи рентгенов анализ и планиране с цел точното позициониране на имплантанта.
Поставянето на имплантанти е рутинна процедура, която се извършва под локална анестезия от хирург.
След период от два до четири месеца, необходим за интегриране на имплантанта в костта, се пристъпва към поставяне на короната или моста.
Поставянето на импланти се извършва от специалист-имплантолог, който работи със ситстемите на 3i и bredent.
Почистване с конец: тайната на доброто орално здраве
Почистването с конец е необходимо да се извършва редовно, тъй като четката не може да достигне в:
- междузъбните пространства – там най-често се развива кариес
- подвенечното джобче – оттам започва възпалението на венеца
Почистването с четка и след това старателно с конец премахва плаката, лепкавите налепи, които се натрупват и по-късно калцифицират като образуват зъбен камък. Плаката оставена да се развива в тези деликатни зони предизвика:
- кариес
- гингивит
- пародонтит
- лош дъх
За да бъде ефективно трябва да се научи правилният начин за почистване с конец (флос-техника). За целта е най-добре да се обърнете към вашият стоматолог, който ще ви покаже най-правилният метод. Има различни видове конци (floss), които може да намерите в аптеките и магазините. Конците могат да бъдат: навосъчени, ненавосъчени, с аромат, без аромат, на ролка, конец за мостове и брекети. Навосъчените конци са подходящи, когато започвате да се учите как да почиствате с конец, защото се плъзга по-лесно. Така по-добре може да се овладее техниката, без да се разочаровате и да травматизирате венеца и това да ви откаже от ползването на конец. Ароматизираните конци оставят свеж вкус в устата и са особено подходящи, когато нямате възможност да си измиете зъбите.
Ако въпреки вашите усилия не успеете да свикнете или ако имате ограничение в отварянето на устата опитайте с държател за конец или с интердентални четчици.
1. Откъснете парче от конеца с дължина около 40 см и го увийте леко около средните си пръсти;
2. Опънете конеца с показалците;
3. Внимателно плъзнете конеца между зъбите, докато усетите преодоляването на контакта между зъбите и достигнете линията на венеца;
4. Внимателно плъзгайте конеца по повърхността и на двата зъба нагоре и надолу, като влизате в подвенечното пространство. Изтеглете конеца надолу.
По този начин почистете всички междузъбни пространства, като във всяко пространство влизате с чиста част от конеца.
Ако има места където не можете да влезете или конеца се къса може би се касае за неточни пломби или корони. Консултирайте се с вашият стоматолог и отстранете проблема, за да можете да почиствате ефективно навсякаде.В началото може да имате трудности с овладяването на флос-техниката, дори да разкървавите венеца си, но повярвайте, че редовното почистване е в полза на вашето здраве и вие ще запазите за по-дълго време зъбите и венците си здрави. Сега вече познавате техниките и разбирате необходимостта от ползването на конци; имате голям избор от различни видове конци и допълнителни средства за почистване на междузъбните пространства и подвенечните джобчета. Почиствайте с четка и конец всеки ден и ще си осигурите добро орално здраве и винаги свеж дъх. Най-често допускани грешки при почистване с конец – неизползване на флос-техника в забързаното ежедневие хората често не могат да намерят няколко минути да използват конец. Флос-техниката е също толкова важна, колкото и почистването с четка и паста. Неежедневното почистване е неефективно. Плаката се натрупва непрекъснато – 24 часа след идеално почистване, плаката вече се е натрупала. За да бъде почистването ефективно трябва да бъде ежедневно. – неправилно разбиране, че флос-техниката е само за отстраняване на остатъци от храна като например месо между зъбите. Основната функция на конеца е да премахне невидимият филм от бактерии който се образува непрекъснато между зъбите и в подвенечното джобче и се нарича плака. С конец трябва да се почисти между всички зъби.
София смайл център “Диадент” – diadent.net
Адрес: гр. София, ул. Прелом № 6 (зад хотел Плиска)
Тел.: 9717190, 0878717890
E-mail: sofiasmilecenter_at_gmail.com
Текст и изображения: diadent.net