12 напълно здрави бебета са родени във Великобритания, заченати след приложението на нов по-безопасен метод за стимулиране на яйчниците при инвитро. Инжекция с хормона киспетин води до узряване на яйцеклетките без сериозните странични ефекти, каквито се наблюдават при използваните досега средства за стимулация, съобщава Journal of Clinical Investigation.
При тази терапия, каквато задължително се провежда преди инвитро, за да се съберат повече годни за оплождане яйцеклетки и съответно се повишат шансовете за оплождане и развитие на бременност, винаги е съществувал риск от хиперстимулация. Това състояние е опасно за жената, тъй като освен гадене, поява на отоци, се повишава риска от развитието на опасни състояния като бъбречна недостатъчност, които са опасни за живота й.
При хиперстимулация, освен това има голяма вероятност яйцеклетките да не са качествени. Заради влошеното здравословно състояние на пациентката, се налага замразяване на получените ембриони и отлагане на трансфера за по-късно.
За първи път киспентинът се използва за стимулиране на яйчниците преди 2 години от екип специалисти от Кралския колеж на Лондон и болницата Хамърсмит. Миналата година се ражда първото бебе след използването на този метод.
Киспентинът е естествен хормон, който стимулира отделянето на други хормони в женския организъм. Положителна страна при приложението му под формата на медикамент е, че се извежда от кръвообращението много по-бързо в сравнение с досега използавните хормонални средства. Това и обяснява защо с използването му е по-малко вероятно да се получи хиперстимулация.
За стимулацията на включилите се в изследването жени е дадена еднократна доза киспентин. Узряване на яйцеклетки е постигнато при 51 от всички 53 пациентки. Осъществени са 49 трансфера. При 12 от жените се развива успешна бременност, от която се ражда бебе. (Напомняме, че дори при идеални и естествени условия вероятността от получаване на бременност е 25%. При инвитро технологиите през последните години се получава дори по-висок шанс – 29%.)
По думите на проф. Уалджит Дилло, ръководител на изследването, киспентинът действа като физиологичен импулс, предизвикващ узряването на яйцеклетките. Раждането на дванадесетте бебета за него е показател за целесъобразността новият метод да се използва при АРТ технологиите.
Научният екип на професора си поставя нови цели в полза на семействата, мечтаещи за дете – да разбере дали киспентинът е ефикасно решение в случаи на жени с поликистозни яйчници.
Според пациентката, при която е приложен киспентин за първи път при стимулация на яйчниците миналата година, Алисън Хърпър, страничните ефекти и дискомфортът при него са много по-слаби, отколкото при стандартния протокол при процедури инвитро или икси. Същата пациентка е преживяла няколко опита и съответно стимулация на яйчниците до постигането на заветната й мечта – да има рожба.
Източник: Puls.bg