Роговицата е част от външната фиброзна обвивка на очната ябълка.Тя е гладка, лъскава, прозрачна, с огледална повърхност и има свойството да пропуска, пречупва и отразява светлината. Функцията на роговицата се изразява в това да поддържа формата на окото и да го защитава. Тя е част от диоптричния апарат.
1. Повърхностни негнойни заболявания
Травматична язва на роговицата
Това е дефект, който се получава при механична травма и засяга епитела на роговицата. Не е инфектиран с микроби и се нарича ерозия. Когато това нарушаване на целостта на роговицата достигне стромата, вече се говори за улкус или язвичка. Клиничната картина се владее от силната болка и чувството за чуждо тяло в окото. Може да са на лице и сълзотечение, светлобоязън, блефароспазъм.
Обикновено такива нарушения на роговицата се получават при попадане на чуждо тяло в окото. При оцветяване с флуоресцин на роговицата, дефектът зеленее, наблюдаван през син филтър. Нараняването епителизира за няколко часа. Ако попаднат бактерии върху ерозията или улкуса може да стане инфекция и да се получи гнойна язва.
Травматичните ерозии рецидивират. Причина за това е отлепването на новообразувания епител сутрин, при отваряне на очите след сън. Съпровожда се от силна болка. Друго усложнение е вторичното инфектиране на дефекта и тежкият кератит, който следва. Лечението е прилагане на антибиотични капки за профилактика на бактериалните инфекции, поставянето на мехлеми и превръзка. Епителизирането задължително трябва да се проконтролира, за да се избегнат усложнения.
Кератоконюнктивит след облъчване с ултравиолетова светлина
Това заболяване засяга обикновено майсторите, които използват електрожен. Ако защитата пред очите им не е ефетивна или дори липсва, наблюдаването на светлинната дъга, която се образува, води до кератоконюнктивит.
Характерното в случая е, че има латентен период от 6-12 часа.Симптомокомптексът е следният: сълзене, блефароспазъм, светлобоязъм, силни болки, усещане за чуждо тяло. Накапват се анестезиращи капки, поставя се мехлем и превръзка.
Катарална язва
Тук причините могат да са многообразни: хроничен конюнктивит, съчетан с възрастово предразположение и алергична нагласа. Катаралната язва или т.нар. кератит при свръхчувствителност към стафилококи, дава началото на този вид кератит. Стафилококите предизвикват алергична реакция на роговицата и затова процесът се повлиява добре от кортикостероиди.
Развива се възпалителен оток на конюнктивата в близост със засегнатите части на роговицата. Образува се сивкав епителен инфилтрат с полулунна форма. Лечението е прилагане на кортикостероиди и антибиотици под формата на колири.
2. Повърхностни гнойни кератити
Пълзяща язва
Засяга хора, подложени на чести травми на очите. Започва с попадане на чуждо тяло или одраскване на роговицата. При инфектирането на дефекта със стафилококи, пневмококи, стрептококи и др., се получава пълзяща язва. Първоначално се образува инфилтрат, който постепенно прогресира в малка язва. В предна камера на окото (между роговицата и ириса) се появява гной или хипопион.
Ако причинителите са силно вирулентни и има некачествен слъзен филм плюс занижен имунитет, заразените епителни клетки започват да произвеждат колагеназа и протеази, с които разрушават не само клетъчния детрит в язвата, но и собствените тъкани на роговицата, като така язвата прогресира.
Клинично се проявява с понижение на зрението, болка, светлобоязън, сълзене и блефароспазъм. Усложненията са стапяне на роговицата по цялата й дебелина, перфорация и поради образуваните синехии с ириса – вторична глаукома. Лечението е разширяване на зеницата, антибиотични капки.
Кръгов абсцес
Механизмът на възникването е нараняване на роговицата, инфектиране със силно вирулентни причинители и намален имунитет. Лечението е мидриаза и антибиотични колири локално, както и широкоспектърни антиниотици за общо лечение.
Акантамебен кератит
Причинителят е първак. Усещането е за дразнене, има намалено зрение и болка. Усложненията са хипопион, перфорация, увеит, склерит.
Източник: Puls.bg