От дълбока древност ароматерапията намира приложение в разкрасителните процедури, като почистване на лице, омекотяване на ръцете, придаване блясък на косата.
Едни от най-красивите дами, загрижени за собствения си чар, познавали до най-малките подробности тайните на природата и нейната ботаническа колекция. Достигналите до наши времена формули доказват,че растенията, особено съдържащите етерични масла са в основата на добрата козметиката.
Съвременните козметични продукти се продават в добре стилизирани рекламни опаковки. Многобройните предлагани на пазара козметични средства, независимо от различния дизайн на опаковката, аромат и консистенция, са доста сходни помежду си. Често зад “лъскавите етикети” и примамливи рекламни послания се крият минерално масло и вода, споени със синтетични восъци и емулгатори, парфюмирани с изкуствени аромати. Често пъти четем за “нови”, подобрени химически формули, които да направят даден продукт още по-привлекателен.
Резултатът е полунатурален или полусинтетичен продукт.
Думата “козметика”, произлизаща от гръцката kosmos, означава “хармония” или “ред”. Всички ние вярваме, че истински хармоничните съставки могат да се добият само от природата! Днес много козметични компании добавят ботанически деривати като активни съставки, за да се възползват от модата на натуралните съставки, но все още са твърде малко производителите,които действително ползват натурални съставки за козметичните си продукти.
Ето защо е наложително, когато избирате нов продукт за лицето си, не само да познавате достатъчно към кой тип кожа принадлежите, но и внимателно да прочетете всички съставки, отразени на етикета.
Най-важният елемент на кожата е водата. Здравата кожа съдържа 50-75% вода, която поддържа клетките сочни, намалява лющенето, сухотата и бръчките.
Привличащите водата съставки, познати под общото название “Натурални овлажняващи фактори” играят важна роля за задържането на вода в клетките.
Друг важен фактор е киселинно-алкалният баланс на кожата. Здравата кожа е леко кисела, с рН 4.5 до 5.5. Наричана “Киселинна мантия” тази защитна бариера не позволява на вредните бактерии и патогени с различен произход да проникнат в кожата.
И за да сте напълно спокойни при покупката на нов крем или емулсия за лице, можете да тествате рН на продукта с нитразинова хартия в регистъра 4.5-7.5.
С любезното съдействие на Biofficina Toscana Bulgaria
https://www.facebook.com/biofficina.toscana.bg/
http://bioveganvalmobil.unas.bg/