Измиването на лицето може да се окаже причина за развитие на някои кожни проблеми, включително дразнене, изсушаване, омазняване или поява на пъпки. Това може да се случи, когато процедурата е съпроводена с някои често допускани грешки. Ето къде най-често грешим в стремежа си към чиста кожа…
Избираме грешния продукт
Измиващият продукт следва да отстранява напълно мръсотията и грима от лицето, но не и естествените кожни мазнини. За целта следва да не използваме такъв, който да не е прекалено „лек“ и не може да премахне мръсотията, нито прекалено агресивен, който да зачервява и изсушава кожата.
Прекомерно третиране
Обикновено е достатъчно лицето да се измие веднъж или два пъти дневно. Ако е по-често, рискуваме да раздразним кожата и дори да се стигне до свръхпродукция на мазнини.
Ако не носим грим, слънцезащитен продукт или не сме се потили през деня, може да се пропусне почистващото средство и лицето да се измие само с хладка вода. Здравословно е от време на време да даваме почивка на кожата си от козметичните продукти.
Прекаляваме с ексфолирането
Ексфолирането е здравословна практика за отстраняване на мъртвите кожни клетки, но ключов момент при нея е умереността. Препоръчителна е употребата на зърнени ексфолианти – от захар, плодови киселини. Ексфолирането не бива да бъде повече от два – три пъти седмично. Продуктът следва да се нанася с помощта на пръстите, вместо с кърпа, за да се избегне прекалено силното втриване в кожата.
Не изплакваме достатъчно добре
Тази грешка може да доведе до натрупвания по кожата, които да причинят запушване на пори и изсушаване. Важно е изплакването да бъде обилно, без значение дали е сутрин, когато бързаме, или вечер, когато сме уморени. Най-често пренебрегваните места са областта в близост до косата, носа и челюстта.
Източник: Puls.bg