Какво показват ноктите за здравето ни?

February 24, 2016

Част от функциите на ноктите е да предпазват меките тъкани на пръстите, да ни служат за отделяне на дребни детайли, чесане… Но по вида им можем да съдим и за здравословното състояние на организма ни. По това как изглеждат ноктите можем да „уловим“ признаци на недохранване, инфекция или дори сериозно заболяване.

Ноктите представляват пластини, изградени от кератин – протеин, който се съдържа и в кожата и косата ни. Нокътят има няколко части:

рогова плочка, която е твърдата предпазваща меките тъкани на пръстите и видимата част на нокътя, дебелината й е около 0,5 мм
нокътно легло – това е кожата под плочката, състои се от надлъжни папили на съединителна тъкан, покрити с епителни клетки,
корен – основата на нокътя, покрита с кожа, изграден от невроговени клетки.
лунула – това е белезникавият полумесец в основата на нокътя, намиращ се под плочката,
епидермална кожна гънка, която образува своеобразен цепковиден джоб и огражда нокътя.

-за-по-силни-и-бързорастящи-нокти-1-e1422029463297Нокътят расте от мястото под предпазната епидермала тъкан в основата на нокътното легло, наречена матрица. За месец ноктите на ръцете растат обикновено с 2-3 мм, тези на краката – с 1 мм. Обикновено през лятото, особено на по-силната ръка, ноктите растат по-бързо.

Ноктите отразяват начина ни на хранене…
По състоянието на ноктите можем да съдим за дефицит на определени полезни вещества в храненето ни. Здравословното състояние рефлектира върху външния вид и личната красота. Ноктите, както и косата, и кожата, се нуждаят особено от някои специфични хранителни вещества. На първо място, от значение са Омега-3 мастните киселини, следвани от белтъчините и желязото.

Повечето неприятни състояния, които могат да се опишат при ноктите, не означават заболяване, но малкото други категорично насочват за наличие на здравословен проблем. Бледият, белезникав цвят на нокътното легло се смята за симптом на анемия. Дефицитът на желязо е причина за койлонихия – състояние, при което нокътната плочка променя формата си, става вдлъбната, нокътът изтънява и е покрит с вертикални бразди.

Тревожност и стрес
По ноктите можем да познаем дали даден човек е склонен на емоционални разстройства. Например, 50% от децата на възраст между 10 и 18 години гризат ноктите си. 23% процента от младите хора на възраст 18-22 години все още продължават с този порочен навик. Обикновено проблемът се израства до 30-годишна възраст.
Гризенето на нокти е показател за две състояния. Освен склонност към нервност, насочват и за скука.

Наядените нокти, освен че са неприятна гледка, издават и слабост на личността срещу нас, стават причина за инфектиране. Не само на тъканите на пръстите, а и за пренасяне на вредни организми, най-вече към устата.

Има няколко метода за преустановяване на порочния навик: за жените – да поддържат изряден и скъп маникюр, който от психологическа гледна точка да не позволява увреждане на красотата им; нанасяне на неприятни горчиви вещества върху пръстите, което да отказва от гризането им и възползване от техниките за преодоляване на стреса.

За психотерапевтите в някои случаи изгризаните нокти са показател за сериозни психо-емоционални отклонения, които налагат предприемане на терапевтичен курс на лечение.

Нараняване

При изпускане на нещо тежко върху нокътя или случаен удар, когато травмата е от среден характер, се образуват бели петна – левконихия. Те са безболезнени и с израстването на нокътя отпадат. При по-сериозно нараняване обаче се образуват тъмни точки или резки под нокътя. Индиговият нокът се дължи на кръвоизлив, от наранените кръвоносни съдове. При вглеждане се отличават вертикални червени до кафяви линии под нокътя.
Подобни промени се наблюдават и в други случаи: при алергична реакция, инфекция, псориазис и дори меланом. Така че ако не сте ударили, а ноктите ви са осеяни с лилавеещи точки и линийки, редно е да се консултирате с лекар.

Нокътят може да се нарани и при провеждането на маникюр или педикюр. Лакочистителите изсушават силно, което се отразява на здравето на ноктите, особено ако са по-сухи. Това води до по-високата им чупливост.

Ако ноктите се гризат, това освен че води до деформиране на формата им, е причина за инфекции.

Инфекции

Болезнена, червена и сърбяща кожа около нокътя е показател за гъбична, бактериална (например, Staphylococcus) или вирусна инфекция. Инфекциите на ноктите в повечето случаи не показват системни здравословни проблеми, както някои се плашат, но налагат лечение, предписано от лекар, особено в случаите на спад на имунната система.

Инфекциите с гъбичките са чест проблем при хората. Тогава ноктите стават чупливи, по-плътни и придобиват синкаво-зеленикав оттенък. Микотичните инфекции трудно се подават на лечение, ето защо действително налагат компетентно, назначена терапия.

При бактериална инфекция силно засегната е кожата около и под нокътя, което може да доведе до загубата му. Вирусите обикновено водят до поява на брадавици около и понякога под нокътя. Отстраняват се чрез замразяване или втриване на химикали.

Ноктите изискват грижи. Непочистените нокти повишават риска от инфекции. Важно е маникюрът и педикюрът да се извършва с лични поддържани инструменти.

Кога ноктите показват здравен проблем!

Не всяка промяна по ноктите показва наличие на здравословен проблем, но за такъв следва да се има предвид при 5 от тях: загуба на цвета, промяна на формата и големината на ноктите, образуване на точки и линии.

В повечето случаи загубата на цвета на нокътя е причина от изсушаване, вследствие употреба на лакочистител, но при останалите е сигнал за заболяване. Когато нокътят изглежда бял, това насочва за чернодробно заболяване. Когато нокътят е на половина бял – наполовина розов се предполага, че страдат бъбреците. Червеният цвят е сигнал за сърдечно заболяване.

Жълтите дебели бавно растящи нокти, които излизат от нокътното легло са показател за белодробно заболяване. Промяната на нокътя се дължи на по-слабото снабдяване на тъканите с кислород. Получава се разширяване на върховете на пръстите и ноктите.

Малките вдлъбнатини по нокътя се срещат при псориазис. Вдлъбнатините водят до напукване, цепене на ноктите и увреждане на епидермиса.

По ноктите се срещат различни видове линии. Червените линии се появяват при лупус. При меланома се образуват тъмни линии под нокътя.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.