Думите могат да бъдат мощно оръжие както за изграждане, така и за разрушение. Това, което казваме на самите себе си, може да ни мотивира и устреми към целите или да бъде пречка и да забави прогреса ни. Думите могат да променят нашия мозък.
Полезно е да знаем кои са тези, които могат да окажат негативно влияние върху нас. Предлагаме няколко думи, които е препоръчително да изключим от речника си или поне да ограничим употребата им. Като цяло никоя от тях не може да се определи като „лоша“. По начина, по който сме склонни да ги употребяваме, ги превръща в разрушително оръжие за психическо саморазрушение.
Дебел/грозен
При жените особено често се среща изразът „Изглеждам дебела днес“. Истината е, че е нормално за човешката природа да бъдем осъдителни към себе си. За да се изгради по-добър образ за себе си, е важно да не употребяваме негативни прилагателни.
Когато установим, че ги използваме, е важно съзнателно да променим изказа си. Така например, вместо „грозен“, може да се използва „красив по собствен начин“.
Само/тъкмо
Колко пъти ни се е случвало да казваме на себе си „Днес тичах само 500 м“ или „Тъкмо направих упражнения по йога от DVD-то“? Важно е да избягваме да мислим за всеки ден като тест за характера си, съветват специалисти по психология.
Вместо това, следва да приемаме новия ден като шанс за нова изява като личност. Хората, които „вървят“ към целите и предизвикателствата с мислене за растеж, вместо за изпитание, не виждат пречките като неуспехи, а като още една възможност да развият уменията си и да придобият полезни навици.
Така че, дори и да сме тичали по-малко от очакваното в определен ден, следва да си кажем, че все пак е по-добре, че сме тичали. Важно е да се чувстваме щастливи, че сме намерили време да се погрижим за себе си, въпреки натоварения график.
Източник: Puls.bg