Противогрипните ваксини – приятел или враг на нашето здраве?

October 27, 2014

Когато говорим за здраве, вероятно най-големият спор се заражда в темата „за“ или „против“ ваксините изобщо. В ден днешен те са колкото препоръчвани от лекарите, толкова и анатемосвани от страна на обществото.
 
syringe-vaccinationСъществуват различни теории, че тези вещества биха могли да предизвикат появата на множество болести, а дори и до летален край. В този страх обаче възниква по-обезпокояващия парадокс – малки деца да умират от болести, за които ваксини са разработени преди десетилетия, защото родителите им са решили, че ключът към издръжливостта на организма е преболедуването.
Ето така отказът от ваксините ни връща поне век назад и създава опасност от фатално разпространение на смъртоносните вируси.
Противогрипните ваксини са също препарат с оспорвани вреди и ползи за здравето ни.

С постепенното застудяване и в очакването на първата за сезона грипна вълна обаче, всеки трябва да бъде максимално информиран за подходящото за него лечение, защото и усложненията след грипа са нещо, което в никакъв случай не бива да се подценява.

Да се ваксинираме ли?

Грипните вируси са силно заразни и водят до сериозно респираторно заболяване. Докато при останалите респираторни инфекции симптомите се понасят от по-голяма част от засегнатите и се запазва работоспособността им, грипът разстройва организма до степен, в която се налага домашно лечение. Грипното заболяване е с потенциал бързо да се усложни.

Създава условия за вторични бактериални инфекции, които са не по-малко опасни. Комбинираната вирусна и бактериална инфекция нарушава сериозно функциите на белите дробове и организма, което може да е фатално при възрастните над 65 години и за децата. Именно по тези причини се налага предприемане на профилактични мерки срещу грипно заболяване, особено сред рисковите групи чрез ваксиниране.

Въпреки че съществуват медикаменти, които се прилагат при лечението на болния от грип, те не са така ефикасни, както противогрипната ваксина. Освен това, за да дадат желания резултат, приемът им следва да започне до 24-48 часа след появата на първите симптоми на грип. Противогрипната ваксина действа срещу новите щамове на сезонните грипни вируси.

Тя не може да предпази от заболяване от грип, причинен от други вируси, например срещу H1N1. Срещу така наричания свински грип се създаде друг вид ваксина.

Съществуват два типа сезонни противогрипни ваксини – във вид на инжекции, съставени от убити вируси и назални спрейове, съдържащи живи отслабени вируси. Всяка година се налага нова разработка на противогрипна ваксина, тъй като последно произведената създава защита срещу щамове за настоящата година и новото сезонно разпространение, а грипните вируси се изменят всяка година, като образуват нов щам, срещу който организмът няма имунитет.

За да се създаде противогрипната ваксина, се налага учените да предвидят кои вируси ще причинят следваща епидемична вълна на грипно заболяване на населението, включително какъв ще е следващият щам на вируса, което за експерти от световна класа, запознати със същността на грипните вируси и спецификите в развитието им, поне до този етап се оказва възможно.

Вирусите се получават обикновено чрез технология, която използва яйца. Ефект от ваксината може да се търси едва две седмици след имунизирането, и то само срещу тези щамове, за които е предвидена. Ваксината не действа и срещу други микроорганизми.

Инжекционна форма на противогрипната ваксина е инактивирана, което означава, че съдържа убити грипни вируси. Препаратът се инжектира мускулно с цел да предизвика отговор от страна на имунната система срещу тези вируси. С други думи, стимулира имунната система да произведе антитела срещу тях.

Така когато организмът се сблъска с живите вируси, ще разполага с антитела, които ще започнат обезвреждането и унищожението им веднага. Именно в това се крие профилактичният характер на ваксините. Неактивираната ваксина се прилага в единична доза от 0,5 мл разтвор интрамускулно, обикновено в горната част на ръката след необходимото стерилизиране на мястото на убождане върху кожата със спиртен разтвор.

Ако се ваксинираме – кога?

След имунизация са необходими от 3 седмици до 1 месец, през които организмът изгражда ефективен имунитет. За това имунизацията трябва да се извърши поне месец преди очакваното начало на грипната епидемия.

Важно е да се знае, че организмът трябва да има достатъчно време да изгради имунитет; хората да са здрави преди поставяне на ваксината – условие, което е задължително. Имунитетът срещу грипа се изгражда 15-20 дни след ваксинирането.

Той трае цяла година, като най-силен е през първите шест месеца. В зависимост от епидемиологичната обстановка и следващите месеци – ноември и декември също могат да се окажат подходящи за имунизация, но който е решил да се ваксинира, е хубаво да не отлага.

Чрез ваксинацията в организма се въвеждат само необходимите частици от грипния вирус, които позволяват създаването на специфична имунологична памет и изграждане на специфични противогрипни антитела. При попадане на грипен вирус в организма, имунната система вече е „готова за действие” -  унищожава попадналия вирус и предпазва индивида.

Поради високата  изменчивост на грипният вирус, противогрипната ваксина трябва да се поставя ежегодно, тъй като съставът на грипните ваксини всяка година е различен.

Актуалните грипни щамове, препоръчани от Световната здравна организция, включени в състава на противогрипните ваксини за сезон 2014/2015 г. са А (Н1N1) Калифорния 2009, (Н3N2) Тексас 2012, и B ( Масачузетс) 2012.

Началото на ноември е най-подходящият период за поставяне на противогрипна ваксина по две причини - организмът има достатъчно време да изгради имунитет и хората са все още здрави, което е задължително условие за ваксинация.

Какви странични ефекти ни застрашават?

Страничните ефекти от ваксината не са масово явление, а се проявяват само при определени единични случаи. Те включват болезненост на мястото на убождане, мускулна болка, висока температура и неразположение.
След имунизирането с назална ваксина е възможно да се проявят някои странични ефекти като хрема, главоболие, възпалено гърло и кашлица. При децата има субфебрилна температура и мускулни болки. Инцидентни са случаите на алергични реакции.

Дали обаче ваксинирането е залог за или срещу здравето – преценете сами.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.