Д-р Андонова е родена на 15.04.1979 г., в гр. София. Завършва ветеринарна медицина през 2004 г. в Лесотехнически университет гр. София. По време на следването си д-р Андонова стажува ( 1999 – 2004 г.) в клиниката към Катедра “Хирургия, Анестезиология, Радиологя и Физиотерапия” на Факултета по Ветеринарна Медицина към ЛТУ – София, респ. в НЕМСКИ КАСТРАЦИОНЕН ЦЕНТЪР към факултета. Също така участва като част от екипа на ФОНДАЦИЯ ЧЕТИРИ ЛАПИ в редица техни изяви:
2000 г. – Акция по кастрация и връщане по места на бездомни и дворни кучета в гр. Пазарджик
2000 г. – Участие в откривнето от ФОНДАЦИЯ ЧЕТИРИ ЛАПИ на “Парк за реадаптация на танцуващи мечки” край гр. Белица
2001 г. – Посещение на ФОНДАЦИЯ ЧЕТИРИ ЛАПИ – Румъния в гр. Букурещ с цел обмяна на опит по проблема с бездомните кучета
През 2002 г. д-р Андонова стажува във Ветеринрна клиника “АМИ-ВЕТ” София
От 2004 г. до 2010 г. работи като ветеринарен лекар във Ветеринарна клиника “Св. Георги” – София
Междувременно д-р Андонова остава вярна на бездомните си приятели и през 2007 г. става официален ветеринарен лекар на ЗООЕКСПО-1 – първото по рода си благотворително зооекспо на бездомни кучета и котки с цел осиновяване, последвано от ЗООЕКСПО-2 по-късно същата година. Кампанията Зооекспо “Приятелството няма порода” се проведе по инициатива на Столична община, Сдружение “На ТИ с Природата”, “Германо-българска помощ за животните”, сайтът “ДОГ.БГ”, Фондация “АФА”, Сдружение “ДАРА” и много други.
От Април 2011 г. – Участие в акция на ФОНДАЦИЯ ЧЕТИРИ ЛАПИ по кастрация на бездомни котки в гр. София.
15.05.2011 г. Участие в кампанията “И с моето куче в Европа” – информационен ден за регистрация на домашни кучета по инициатива на Сдружение “На ТИ с Природата” в сътрудничество със Столична Община и Tierhilfe-Suden e.V.
Щастлива е, защото успява да осъществи детската си мечта да стане лекар и да помага на животните.
Домашният и любимец е 6-годишна котка.
Професионална насоченост: хирургия на меки тъкани, радиология, физиотерапия, рехабилитация на животни, спешна помощ.
ОБЕЗПАРАЗИТЯВАНЕ
Глисти и тении
Обезпаразитяването е изключително важно, както за животните така и за хората. Човек може да се зарази с много опасни паразити като кучешката тения(ехинококоза) например. Заболяването при човека протича с много тежки клинични признаци и се лекува изключително само оперативно. Има и смъртни случаи.
Други паразити които се среща при кучета, котки, влечуги, птици и гризачи са глистите. Те живеят в тънките черва на гостоприемника като много силно дразнят червата и не рядко са причина за храносмилателни разстройства и пневмонии. В някои случай могат да доведат и до запушване на червата и смърт.
Поради важността на този социален проблем и изхождайки от биологичните особености на паразитите ние препоръчваме редовно обезпаразитяване на любимците. Добре е това да се прави на всеки 2 месеца, а когато има малки деца в дома даже ежемесечно, като това не вреди на животното по никакъв начин.
На нашия пазар има голямо разнообразие от препарати, които могат успешно да ни помогнат да предпазим любимеца си от неблагоприятното въздействие на паразитите. Не бива да се подценява сериозността на този проблем. Ние ще ви помогнем да подберете оптималния вариант съобразно вашите възможности и особеностите на домашния ви любимец.
ААVP (Американска асоциация по ветеринарна паразитология) и Център за контрол и предпазване от паразитни заболявания САЩ препоръчва следната схема :
1. Новородени (кучета и котета):
- до 3 месечна възраст – на всеки 2 седмици;
- от 3 до 6 месечна възраст -1 път в месеца;
- след шестият месец – както при възрастни.
2. Възрастни:
- според видовете паразити, срещащи се в района на местоживеене.Един път в месеца или един път на два месеца;
- периодично паразитологично изследване на домашните любимци един до четири пъти годишно
3. Майки и бременни:
- един път преди оплождане;
- един път по време на бременността;
- лактиращи – заедно с малките – на две седмици
Бълхи и кърлежи
Бълхите сравнително лесно могат да се открият по тялото на кучето или котето. Бъдете сигурни че ако намерите една бълха върху тялото на животното, то значи има поне още 20 в дома ви или в колибката на кучето. Бълхите могат да са преносител на някои трансмисивни заболявания и не бива да ги подценяваме. Честа последица от опаразитяването с бълхи при котките и кучетата е заразяването с тенията (Dipylidium caninum), която се пренася посредством ухапване от заразена бълха. Така по необясним за стопаните начин техният любимец да се сдобие с масивна инвазия от тении. Друга честа последица от опаразитяване дори и с единични бълхи може да бъде алергичният дерматит. Той се проявява с изключително силен сърбеж и след разчесване – до получаване на бързо разрастващи се рани.
Кърлежите могат да предизвикат сериозни заболявания при домашните любимци като анемия, кърлежова парализа, ерлихиоза, бабезиоза и Лаймска болест. Най-често биват инфектирани кучетата. Кърлежите се намират върху растителността почти навсякъде и всяко куче/коте в контакт с тревата и храстите може да се зарази. Те имат 4 стадия на развитие като от всички най-лесно се идентифицират възрастните форми. Най-често се откриват на главата и между пръстите на краката на заразените животни. Ако кърлеж бъде намерен най-добре е да се отстрани като се хване максимално близо до кожата с финни пинсети. Завъртането на тялото на кърлежа, изгарянето му или третирането с алкохол или вазелин не се препоръчва, защото може да предизвика повръщане в гостоприемника на чревното му съдържимо, където се съдържат най-много болестотворни бактерии. Вашият лекар ще ви препоръча подходяща схема на профилактика на домашния любимец. Мястото, където спят кучетата трябва да се почиства и дезинфектира. Тревата да се коси регулярно, храстите да се подрязват и отстраненото да се изхвърля. Препоръчва се използването на подходящ инсектицид и ежедневна проверка на домашните ви любимци.
За предпазване от бълхи и кърлежи съществуват много препарати на българския пазар при нас ще получите индивидуални препоръки съобразени с епизоотичната обстановка, възрастта на животното, породните и характеровите му особености.
Дирофилариоза (червеи в сърцето)
deНякога рядко за България заболяване сега то е на път да придобие епидемичен характер .Най- засегнати са Бургас, Варна, Хасково, Русе, Силистра, Пловдив, Стара Загора и София.Заболяването се предава при ухапване от кръвосмучещи насекоми (комари) през лятото и есента (от м.април – до м.октомври ), когато те са активни.
Това е паразитоза на пулмоналните артерии и дясното предсърдие при кучето, котката, вълка и др., причинена от нематода (кръгъл червей) Dirofilaria immitis. След раждането, микрофилариите (ларви I степен) достигат по кръвен път до капилярите на кожата, от където при ухапване попадат в междинен гостоприемник – комар или бълха (един комар може да пренесе 10-12 инвазиоспособни ларви). За 8-28 дни паразитът се развива до инвазиоспособен стадий (ларви III степен). При повторно ухапване той попадат в подкожната тъкан, където за около 6 месеца се развива до ларви IV и V степен и се превръща във възрастен паразит (полово зрял). Ларвите V степен са дълги 1-2 см и могат да предизвикат клинично проявено заболяване при придвижването си в най-дисталните краища на пулмонарните артерии, където те зреят. Целият цикъл на развитие трае 8-10 месеца, а паразитирането в сърцето и артериите продължава 3-5 години. Възрастните паразити достигат 17 – 27 см. Те живеят в белодробните артерии и дясното предсърдие и предизвикват нарушаване на хемодинамиката, повишаване на кръвното налягане, хипертрофия на дясната камера и дясностранна сърдечна недостатъчност. Тези промени са по-силни при физически активни кучета
За профилактика на заболяването, продуктът (Stronghold, Advocate )трябва да се прилага на редовни месечни интервали, през този период от годината, през който се наблюдава наличие на комари (междинни гостоприемници, които пренасят и предават ларвите на дирофиларията), а това става, когато денонощните температури се задържат в продължение на няколко дни >14 градуса. Продуктът може да се прилага в течение на цялата година или най-малко от един месец преди първото очаквано нашествие и ухапване от комари до един месец от последната опасност от ухапване от комари. За да се създаде рутинна практика, се препоръчва третирането да се извършва на същия ден или дата всеки месец. Когато се заменя друг продукт, който е бил използван за профилактика на дирофилария в профилактична програма то първото третиране с него трябва да се осъществи в рамките на един месец от последното третиране с другия профилактичен продукт.
*Кучетата/котките , които живеят в ендемични за дирофилариозата области или такива, които са пътували до ендемични зони могат да бъдат заразени с възрастни форми. По тази причина преди да се започне профилактика на заболяването трябва да се направи изследване за наличие на дирофилариоза, защото смъртта на възрастните форми в кръвотока на организма може да доведе до катастрофални последици за кучето/котката и много често до летален изход.
ВАКСИНАЦИИ
Осигурявайки редовна ваксинация на домашния си любимец вие го предпазвате от животозастрашаващи заболявания, които се поддават трудно на лечение.
Общо приетата схема на ваксиниране за кучета е следната:
- 40-47 дневна възраст – 1-ва ваксина
- 60 дневна възраст (2месеца) – 2-ра ваксина
- 90 дневна възраст (3месеца) – 3-та ваксина
- ежегодно
За котки:
- 8 седмична възраст (2 месеца) – 1-ва ваксина
- 12 седмична възраст (3 месеца) – 2-ра ваксина
- ежегодно
Зайци:
- 12 седмична възраст (3 месеца) първа ваксина
- на всеки 6 месеца
Профилактиката продължава през целия живот на животното!
ПРОФИЛАКТИЧНИ ПРЕГЛЕДИ
Това е една от задължителните процедури наред с обезпаразитяването и ваксинирането. Обикновено с напредване на възрастта нашите любимци започват все по–често да страдат от хронични и дегенеративни заболявания, за чието лечение е важно своевременното диагностициране. Нашата препоръка е след 5-6 годишна възраст поне веднъж в годината да се правят такива клинични прегледи, и при необходимост да се назначават допълнителни лабораторни и клинични изследвания. Едни от най-често срещаните заболявания в нашата клиника при възрастните пациенти са сърдечните и туморните заболявания за които е изключително важно своевременното диагностициране било то оперативна или лекарствена.
Ние разполагаме с модерен ветеринарен ехограф с който могат да се диагностицират огромен брой сърдечни и туморни заболявания, ранна бременност и много други.
Други изследвания които понякога налагат при един по-задълбочен преглед са:
- пълна кръвна картина
- биохимично изследване на кръв
- измерване на кръвна захар
- изследване на урина
- копро-во-ларвоскопско изследване
- микробиологично изследване
- цитонамазка
- изследване на кожна проба за паразити и за гъбични заболявания -тест с тест с флуресцин
- измерване на слъзна секреция
- отоскопиране и много други
Изследване за дирофилариоза
Придвид разпространението на дирофилариозата в почти цяла България (Бургас, Русе, Хасково, Силистра, Пловдив, Стара Загора, Варна, София и др. ), препоръчително е в съответствие с добрата ветеринарна практика, всички животни на възраст от 6 месеца нагоре да се изследват за наличие на възрастни дирофиларии преди да се започне профилактично третиране. Препоръчва се също така кучетата да се изследват периодично за заразяване с дирофилариоза, като важна част от профилактиката срещу разпространението на заболяването, дори и при ежемесечна профилактика. Продуктътите преденазначени за профилактика не са ефикасни при възрастни D. immitis.
Специфични диагностични тестове.
Тестове за микрофиларии в кръвта. Лесни за приложение, евтини.
- без концентрация – директно в капка хепаринизирана кръв. Необходими са микроскоп с увеличение 40х, предметни и покривни стъкла. Микрофилариите са подвижни и се различават лесно на фона на еритроцитите. Ефективността е около 60 %.
- с концентрация – метод на Knott. Необходими са 1 мл кръв, 9 мл 2 % формалин, центрофуга с 1500-2000 оборота, епруветки. За по-лесно откриване на микрофилариите може да се използва и метиленово синьо 0,1 %. В епруветка са смесват 1 мл кръв и 9 мл 2 % формалин. Центрофугират се 10 минути на около 1500 оборота. Супернатантата се отлива с рязко движение. Утайката се разбърква внимателно. Една капка от нея се смесва с една капка метиленово синьо 0,1 %, макар че на добър микроскоп микрофилариите се виждат и без оцветяване. При този метод на зрителното поле микрофилариите са неподвижни и изпънати по права линия. В утайката освен тях има и левкоцити, чиято клетъчна обвивка не се разрушава така лесно, както на еритроцитите. Ефективността на метода е около 80 %.
Серологични тестове.
Лесни за приложение, скъпи, над 95 % ефективност. Те улавят скрити инфекции, при които липсват микрофиларии в кръвта. Около 10-30 % от кучетата с дирофилария нямат микрофиларии в кръвта. Това може да се дължи на различни фактори – имунна реакция на организма унищожаваща микрофилариите, присъствие на паразити само от единия пол, скорошно третиране с ларвицидни средства (Ivermectin и др.).
Изследване по PCR (polymerase chain reaction).
Нов метод. Недостъпен в България. Има недостатъци – прекалено голяма чувствителност. Положителен е не само при възрастни червеи, а и при ларви L 3, L 4 и L 5.
При своевременното откриване на дадено заболяване шансовете за благоприятен изход са многократно по-големи за което помагат профилактичните прегледи/изследвания и консултации при вашият ветеринарен лекар.
ЛАБОРАТОРНА ДИАГНОСТИКА
- пълна кръвна картина
- биохимично изследване на кръв
- измерване на кръвна захар
- електролити и олигоелементи
- микробиология на кръв, секрети
- антибиотикограма
- копро-ово/ларвоскопско изследване
- изследване на урина- общо, седимент, тест лента
- цитонамазка
- изследване на кожна проба за паразити и за гъбични заболявания
- изследване на кожна проба – скарификация/биопсия
ОТОСКОПИЯ
Отоскопът е специален уред, с който в дълбочина и детайлно се вижда ушния канал по цялото му протежение до тъпанчето. Ветеринарният отоскоп е снабден с увеличителна леща и изпочник на силна светлина както и различни по размер и дължина накрайници (канюли) подходящи за ушите на вашето куче или коте. Това позволява бърза и коректна диагностика на заболяванията на ухото.
Отстраняването на чужди тела (осили, сламки, насекоми) става с помощта на ушен форцепс, който преминава през канюлата на отоскопа.
ЛЕЧЕНИЕ
Стремежът ни е не само да лекуваме вашето животно когато е болно, но и да ви помогнем да научите как вашия най-добър приятел да е винаги здрав и щастлив. Обръщаме голямо внимание на профилактиката и на вашата информираност.
СТАЦИОНАРНО ЛЕЧЕНИЕ
Някои състояния налагат по-продължително лекарско наблюдение. Стационарното лечение е изключително важно в редица случаи и осигурява благоприятния изход при много заболявания:
- при тежки хирургични интервенции, изискващи в следоперативния период поставянето на обезболяващи /операции на гръден кош,ортопедични операции, мастектомия/
- при операции на храносмилателната система /превъртян стомах, чуждо тяло в стомах, черва/, изискващи интензивна флуидна терапия и постепенно захранване
- при операции на пикочо-половата система, изискващи постоянно следене на отделителната функция на бъбреците
- при заразни болести с тежко протичаща клиника /парвовироза, панлевкопения, инфекциозен хепатит/ – изискващи постоянно следене състоянието на пациента, неговите показатели и постоянна корекция на провежданото лечение.
Амбулаторията предлага безплатна хоспитализация в рамките на работния ден на всички свои пациенти претърпели различни хирургични интервенции. Това дава възможност пациента да се възстанови напълно от анестезията под постоянното наблюдение на лекар, следящ всички жизнени показатели и функции.
ХОТЕЛ ЗА ДОМАШНИ ЛЮБИМЦИ
Предлагаме уютна и хигиенична атмосфера за любимите ви животинки в домашни условия, качествена храна, както и индивидуални боксове за всяко едно животно.
*Социализираните животни може да се отглеждат и свободно (стига натовареността на хотела да го позволява).
В хотела се приемат котки, гризачи, птици и рептилии.
*Хотела разполага с 24 часово ветеринарномедицинско обслужване!
При настаняването им в хотела животните трябва:
- Да са здрави (болните животни се настаняват в отделно помещение – стационар)
- Да имат поставена ваксина
- Да са обезпаразитени вътрешно и външно
- Да имат валиден ветеринарно-медицински паспорт
- Да не са агресивни спрямо други себеподобни и хора
Престоят в хотела включва:
- Индивидуално отношение и подход към всяко животно
- Разходка 2 – 3 пъти дневно
- Хранене един или два пъти дневно с подходяша храна в зависимост от хранителният режим, вида и породата.
* За животни със специални хранителни потребности (лечебно/диетично хранене) стойността на храната се заплаща допълнително.
* Приемат се и животни нуждаещи се от продължително лечение/ рехабилитация.За подробности вижте секция „Стационарно лечение”
За актуални цени, моля, вижте нашия ценоразпис.
Ветеринарна клиника д-р Андонова – bg-vet.com
Адрес: гр. София, бул.”Шипченски проход”, бл. 240, вх. В (срещу входа на Първо РПУ)
Моб. тел.: 0888 855 324
E-mail: irena_at_bg-vet.com
Текст и изображения: bg-vet.com