Гимнастиката от началото на 7-ия месец при бебето подпомага развитието на мускулите.
В края на 9-ия месец то трябва да може самостоятелно да сяда и ляга, да се изправя като се опира на околни предмети. Придържайки се, може да стои стабилно и дори се осмелява да се предвижва настрани.
През 10, 11 и 12 месец гимнастиката подпомага развитието на движенията на детето, което го подготвя за първите му самостоятелни стъпки.
Продължава да се извършва пасивна дихателна гимнастика, която е основна част от упражненията до 6-ия месец.
Бебето в този период е по-активно и самостоятелно. Подходът на родителя е от изключително значение за осъществяване на упражненията.
Пет са специфичните упражнения за този период.
1. Упражнение за тазобедрените стави. Бебето се поставя в тилен лег. Повдигнете краката му под прав ъгъл и ги върнете обратно в изходно положение.
2. Упражнение за коремните мускули. Нека детето отново да легне по гръб. Хванете го за ръце. Започнете да ги вдигате. Детето само ще изправи горната част на тялото си и ще седне. Върнете се в изходна позиция и повторете отново.
3. Упражнение за двигателни умения. Упражнението наподобява ходене на ръце. Поставете бебето легнало по корем. Хванете го за краката и го оставете да „походи“ на ръце.
4. Упражнение за овладяване на стоеж. Задръжте бебето в изправено положение. Повдигнете го на разстояние една педя и после отново го оставете да постои.
5. Упражнения за стимулиране на ходенето. Поставете бебето в легнало положение по гръб. Повдигнете краката му под ъгъл около 50о и после ги отдалечете. Целта е да се получи сгънат разкрачен тилен лег. Върнете в изходна позиция и повторете.
Упражненията се повтарят толкова пъти, колкото детето позволи според моментното му настроение. Гимнастика не бива да се извършва насила, но ако родителят е достатъчно забавен и поднася упражненията с “история” бебето няма как да не е склонно да тича, макар и на място.
Из „Гимнастика за бременната, майката, бебето и детето“ на Ирина Нешева
Източник: puls.bg