Д-р Антон Елкин – Амбулаторна дейност

December 11, 2016
ЗА МЕН

AntonElkin

Завършил Медицински Факултет на Тракийски Университет Стара Загора със степен Mагистър по медицина през 2003 година. Проведена специализация по обща хирургия 2004-2008 година и по Съдова хирургия. От 2011 година е републикански консултант по съдова хирургия.

Преведени следдипломни квалификационни курсове в:

Асизи, Италия /2009г./;

Цюрих, Швейцария/2010г./;

Рим, Италия/2011г./;

Александруполис, Гърция/2012г./

The LEIPZIG INTERVENTIONAL COURSE, Лайпциг, Германия/2013, 2014г./

17th European Vascular Course /2013г./, 18th European Vascular Course, Маастрихт. Холандия/2014г./

Vascular ultrasound course in emergency medicine, Барселона, Испания, 2014г.

Продобита следдипломна специализация по Здравен мениджмънт от Стопанска Академия Д.А.Ценов гр.Свищов.

Лекар в Клиника по съдова хирургия на Университетска многопрофилна болница за активно лечение – Стара Загора ЕАД /2005-2013г./ година.

От 2013г. Лекар в Отделение по съдова хирургия, МБАЛ „ Тракия“ Стара Загора.
Редовен член на Българското Национално Дружество по Ангиология и Съдова Хирургия (БНДАСХ) и на Европейското дружество по Съдова Хирургия – European Society for Vascular Surgery (ESVS).
Съучредител на Българско дружество за ендоваскуларна терапия през 2009 година.
Продобити професионални квалификации по ултразвукова диагностика и доплерсонографска диагностика на екстракраниални и периферни артериални и венозни съдове.
Участие в научни проекти за превенция и лечение на дълбоката венозна тромбоза и белодробната тромбемболия на Националното хирургично и кардиологично дружество на САЩ.
Презентации и научни публикации в национални и международни специализирани издания и форуми.

Лечебната, диагностичната и консултативната дейност при пациентите се извършва в стационарни и амбулаторни условия след предварително записване или индивидуално уговорка както следва:

Стационарното лечение на пациентите се осъществява в Отделението по съдова хирургия на МБАЛ ”Тракия – ПАРК” гр. Стара Загора, ул Дунав № 1.

Амбулаторни прегледи, хирургична обработка на хронични рани и консултативни дейности:

МЦ Трета поликлиника Стара Загора, бул. Патриарх Евтмий № 86, телефон на регистратура за предварително записване 042/988 999 или след предварителна уговорка на тел: 0896113772.

МЦ Мазалат, гр Казанлък, ул Любомир Кабакчиев №4, телефон на регистратура за предварително записване 0431/62225 или след предварителна уговорка на тел: 0896113772.

МЦ „ Лайф Хоспитал”, гр.Бургас, ж.к. Изгрев, бул. „Димитър Димов, телефон на регистратура за предварително записване 056/ 875050 или след предварителна уговорка на тел: 0896113772.

МЦ „д-р Г.В. Миркович”, гр.Сливен, ул. Христо Ботев № 1, телефон на регистратура за предварително записване 044/ 625 206, 611 797 или след предварителна уговорка на тел: 0896113772.

Доплерсогография (ДСГ) на артериални и венозни съдове на горни и долни крайници, сънни артерии и аорта се извършва в:

МЦ Мазалат, гр Казанлък, ул Любомир Кабакчиев №4, телефон на регистратура за предварително записване 0431/62225 или след предварителна уговорка на тел: 0896113772.

Кабинет по съдова хирургия на МБАЛ ”Тракия – ПАРК” – ДКБ гр. Стара Загора, ул Дунав № 1 след предварителна уговорка на тел: 0896113772.

Прегледите, консултациите и амбулаторните диагностични и лечебни процедури се извършват на територията на медицинските заведения след предварителни записване на телефоните на съответната регистратура или след лична уговорка на тел.: 0896113772.

Професинални интереси:

Минимално инвазивни „безкръвни” оперативни процедури на артериална и венозна система:
Имплантиране на интралуменни стентове и ендографтове при артериални реконструкции на каротидни и периферни съдове.
ЕВЛА /Ендовенозна Лазерна Аблация/ на варикозни вени.
Склеротерапия на варикозни вени.
Конвенционална реконструктивна артериална реконструкция – байпас операции с имплантиране на синтетични и автовенозни трансплантати.
Венозна реконструктивна хирургия.
Лечение на хронични труднозарастващи рани.

Професионална насоченост:

1. Амбулаторни дейности:
Ултразвукова диагностика на съдови заболявания, аномалии и синдроми – Доплерсонграфия, 2D и 3D Дуплекс сонография на артериална и венозна периферна и акстракраниална система. Лечение на хронични труднозарастващи рани – атонични венозни, компресионни и диабетични улкуси. Склеротерапия на варикозни и ретикуларни вени.

2. Лечебни и диагностични дейности в стационарни клинични условия: Конвенционална реконструктивна артериална реконструкция – „байпас” операции с имплантиране на синтетични и автовенозни трансплантати.

Венозна реконструктивна хирургия.

Осигуряване на съдов достъп за хемодиализа – артерио-венозни фистули(ФАВИ). Имплантация на съдови протези за хемодиализа.
Минимално инвазивни „безкръвни” оперативни процедури на артериална и венозна система:
Имплантиране на интралуменни стентове и ендографтове при артериални реконструкции на каротидни и периферни съдове.

Ендовеноза Лазерна Аблация /ЕВЛА/ на варикозни вени.

Реплантация на крайници при травматични ампутации.

Вакуум терапия на хронични незарастващи рани.

3. Научни интереси:
Мултимодална терапия на хроничната болка. Оксигенационна терапия при хроничните труднозарастващи рани. Оперативно лечение на артериовенозните малформации, превенция и прифилактика на рецидивите им.

СКЛЕРОТЕРАПИЯ

Какво представлява склеротерапията?
Нежеланите вени по краката и лицето, известни в медицината като телеангиактазия, или повърхностна варикоза, представляват разширени капиляри. Те може и да се скрият с времето, но могат и да доведат до тъпа болка в краката след продължително стоене.

Склеротерапията е популярна, ефективена и безопасена техника за лечение на варикозни вени и «звездичките» от кръвоносни съдове, чрез която се вкарва специален разтвор в тези съдове (малки капиляри или по-големи варикозни вени) с помоща на малка игла. Това е един от най – предпочитаните и съвременни методи за лечение на повърхностни капиляри.

Процедурата не е травматична, напълно безболезнена и за дъlго време, а в някои случаи и пожизнено гарантира добър лечебен и козметичен резултат. . Само при 25% от заболелите пациенти Склеротерапията не може да осигури пълно излекуване, но въпреки това в тези случаи проявите на болестта значително се намаляват.

Въведеният разтвор (склерозант) дразни и разрушава вътрешното покритие на кръвоносния съд и през него престава да тече кръв. Тялото замества този разрушен съд с незабележим белег. Това не уврежда циркулацията, а я подобрява чрез изключването на изменените и ненужени кръвоносни съдове. За определен участък с телеангиектазия може да са необходими няколко инжекции. Процедурата е безболезнена. Процесът на избледняване на кръвоносните съдове е бавен и отнема от 1 до 6 месеца.
Около инжектирания съд може да се появят малки мехури. Това състояние преминава за 1 ден. Подуване на инжектираното място е рядкост. Среща се при продължително стоене или при инжектиране на кръвоносните съдове около глезените. Отокът не е опасен, но понякога трябва да се лекува с повдигащи и стягащи превръзки.

По времена една процедура (курс) на склеротерапия се аплицират от 3 до 10 инжекции. Количеството им зависи от особеностите на пораженията на вените и вида на склерозиращия препарат. Може да се наложат от 1 до 5 (средно 2-3) курса в зависимост от всеки конкретен случай.

Преди склеротерапията:

• Непременно уведомете лекаря, ако приемате хормонални препарати
(контрацептиви, естрогени и др.);
• Прекратете приема на аспирин, трентал, ибупрофен и други
противовъзпалителни препарати за 2 денонощия преди лечението. Тези лекарства могат да повишат кръвотечението на тъканите и да увеличат риска от образуване на синини;
• Две денонощия преди и след склеротерапията не трябва да се приема алкохол или да се пуши

Вечерта преди склеротерапията:
• Не си правете епилация, не използвайте лосиони и кремове;
• Вземете си хигиеничен душ, измийте си краката с антибактериален сапун
• За лечение се облечете в удобни широки дрехи и обувки;
• 1,5 часа преди склеротерапията хапнете нещо леко.
Склеротерапията е безболезнена лечебна процедура. За нейното прилагане се използват специални тънки игли или микрокатетри (тънки тръбички с игли, по-тънки от човешки косъм. Съвременните склерозанти са абсолютно безопасни и имат анестезиращо действие, затова тяхното въвеждане може да бъде съпроводено с усещане за парене. Ако по времена лечението имате някакви неприятни усещания (болка, повдигане, свeтовъртеж и др.), незабавно съобщете на лекаря. След приключване на склеротерапията на крака се поставя специален еластичен бинт, а върху него слага компресионен чорап, който трябва да се носи денонощно и да не се сваля без разрешението на лекаря. Еластичният бинт или лечебният чорап помагат да се слепи болната вена и да се предотврати нейното по-нататъшно разширение.
.

След склеротерапията:

• трябва да походите около 60-90 минути;
• не забравяйте, че в състав на препарата влиза спирт, затова след терапията не бива да шофирате;
• не ограничавайте физическата активност. Ежедневно не по-малко от 1 час ходете пеша;
• избягвайте продължително стоене или седене;
• в продължение на 2 седмици не приемайте горещи вани и 1,5-2 месеца не посещавайте сауна или баня;
• първите три денонощия след склеротерапията не се занимавайте с аеробика, гимнастика или велотренажор

Какви могат да бъдат страничните ефекти?

• Дали кожата ще ви сърби зависи от вида склерозиращ препарат и сърбежът обикновено преминава 1-2 часа след процедурата
• Временно потъмняване на кожата по дължина на склерозираната вена се забелязва при 5-8% от пациентите. Светлокафявите линии в някои единични случаи могат да се запазят до една година.
• Лющене на кожата: при по-малко от 1% от наблюдаванитекато при това на мястото на инжекцията се образува малка повърхностна раничка, която изчезва след 2-4 седмици.
• Алергичните реакции са много редки. Техният риск е най-висок при пациенти,които имат алергия към друг вид медикаменти.
В много малък брой случаи се наблюдава болка по дължината на склерозираната вена. Напрежение в местата на убожданията могат да се наблюдават в рамките на 3-9 денонощия.
• В редки случаи до 2-4 седмици след лечението по дължината на слерозираната вена може да се появи «мрежичка» от кръвоносни съдчета, която изчезва сама в рамките на 4-6 месеца
• Може да се наблюдават кратковременни отоци в областта на глезените (при лечение на варикозни вени, разположени в тази област, както и при носене на тесни обувки на висок ток).
• Възпалените вени — тромбофлебит са много рядко усложнение на склеротерапията,
което възниква при 1 от 1000 пациента. Тромбофлебитът възниква при нарушение на предписанията на лекаря и самостоятелно снемане на еластичния бинт.
Помнете, че най-доброто средство за профилактика на възможните усложнения е използването на съвременни склерозанти, строго съблюдаване на предписанията и лечение при специалисти, преминали специално обучение.

DSG

Доплерово изследване неправилно се нарича ултразвуковото изследване с използване на цветнокодирана или пулс-вълнова Доплерова сонография най-често на сърцето и периферните кръвоносни съдове, а някъде и като допълнение на ултразвуковото изследване на други органи. Накратко това е ехографско изследване на кръвоносните съдове, като се използва известният от физиката Доплеров ефект за изобразяване на движението на кръвта (кръвотока) в тях.
Кристиан Доплер описва Доплеровия ефект като зависимост между честотата на вълната (спектъра) на излъчваната светлина на движещ се обект и скоростта му на отдалечаване от наблюдаващия.
Този ефект по-късно се използва в ехографските апарати, като разликата в честотата на изпращания в тъканите и отразен от тях ултразвук е пропорционална на движещите се частици (еритроцитите) в кръвоносните съдове. По този начин може да се изобрази по различен начин наличието на кръвен ток в тези съдове, както и неговата посока, скорост, турбуленции. Изобразяването може да бъде като цветнокодирана карта или като спектрална крива от определено място (пробен обем) от изследвания кръвоносен съд.
Доплерехографията се използва в ангиологията за диагностика на различни заболявания на кръвоносните съдове – артериални тромбози и емболии, аневризми, дисекиращи аневризми, венозни тромбози и тромбофлебити, разширени вени и др.
Тя е неоценим помощник на ангиолога и съдовия хирург и се прилага при почти всички съдови пациенти като метод за диагностика, предоперативно и следоперативно изследване за контрол на извършените съдови операции.
При доказването на дълбоките венозни тромбози, най-често в областта на долните крайници, достоверността на изследването достига до 95%. При изследване на сънните артерии се установява наличието на атеросклеротични плаки, стесняващи кръвоносния съд.
При ехографията след клиничен преглед лекарят поставя водоразтворим контактен гел върху кожата на пациента и с трансдюсера на ехографския апарат оглежда през кожата (сканира) съответната област. Образът се получава на екрана на ехографа и може да бъде записан при нужда. Кръвотокът може да бъде демонстриран и със звук симултанно с образа.
Изследването е напълно безвредно дори за бременни жени и малки деца, може да се извършва многократно, като се проследява ефектът от лечението, може да служи за скрининг при атеросклероза на периферните артерии и при разширени вени на крайниците.
Методът се използва и в много други специалности.
Освен на добър и съвременен ехографски апарат изследването е необходимо да бъде извършено и от опитен ехографист.

ПТА

Какво представлвява PTA /перкутанната ангиопластика/ и съдовото стентиране?
PTA и PTA съпроводено със съдово стентиране са минималано-инвазивни процедури предназначени да подобрят кръвотока в съдовете на тялото.
При PTA процедурите се използват водачи и катетри завършващи с балон на техният връх, представляващи тънка пластична тръбичка с която се достига до мястото на стеснение или запушване на съда и балончето на върха на катетъра се раздува със специална инфлационна спринцовка, след което отново се свива и изважда.
При съдовото стентиране, което често е предхождано от ангипластика, малка мрежеста тръбичка, наречена стент се поставя за пастоянно на проблемното място на подпушената артерия.

При кои заболявания се прилага PTA и съдовото стентиране?
PTA и PTA съпроводено със съдово стентиране се прилага за лечение най често, когато има стеснени или запушени артерии в човешкото тяло, включващи:
1. Най-големите артерии на човешкото тяло /аорта и нейните клонове/, предизвикани от атеросклероза – процес зависещ от холестерола и другите мастни киселини с формиране на плака, обхващаща стените на съда.
2. Периферни съдови заболявания /PVD/ и периферни артериални заболявания /PAD/, представляващи стеснения на артерите на краката или ръцете. При пациентите с PVD и PAD, ангиопластиката самостоятелно или съпроводена със стентиране може да бъде използвана за възстановяване проходимостта на артериите на краката, ръцете и таза.
3. Реналната хипертония е заболяване протичащо с високи стойности на артериалното налягане в следствие на стеснение или запушване на бъбречните артерии. Ангиопластиката и ангиопластика, последвана от стентиране на бъбречните артерии е най често използваният метод за възстановяване на кръвотока в бъбречните артерии.
4. Стеснения и запушвания на сънните артерии на врата- каротидните артериите, кръвоснабдяващи мозъка.
5. Високостепенните стеснения на магистралните венозни съдове, при редки случаи налагат стентиране.
6. Стесненията на ФАВИ -диализни фистули или протезим често срещано след многократни пункции за хемодиализа.

За какво трябва да предупредите лекуващия си лекар преди процедурата?
Необходимо винаги да съобщавате за всички лекарства и хранителни добавки, които приемате и за проявените до момента алергии. Информирайте консултиращият Ви лекар за съпътстващите Ви остри заболявания или други придружаващи заболявания. Жените са длъжни да предупредят преди процедурата за евентуална бременост, защото рентгеновите лъчи могат да увредят плода.

Как протича процедурата?
Балонният катетър се въвежда внимателно през интродюсера в артерията и се намества на мястото на стеснението, където се раздува. По този начин се разширява артериалната стена и се подобравя кръвотока в засегнатата артерия. Стент може да бъде поставен на мястото на стеснението за да задържи по-дълго отворен стесненият участък.
Ще бъдете включени към монитор, показващ сърдечната честота, кръвното налгане и пулса докато продължава процедурата.
Мястото на вашето тяло където ще бъде въведен итрадюсера ще бъде избръснатo, дезинфекциранo и покритo със стерилна хирургична покривка, след което ще Ви се направи локална анестезия /местна упойка/ на мястото, където ще бъде извършена съдовата пункция или обща анестезия – интубационна, спиналнам епидурална..
Първо в артерията ще бъде въведен интрадюсера, през който катетъра ще бъде въведен внимателно с прецизни и внимателни движения ще бъде достигната прицелната артреия. При достигане на прицелната артерия ще бъде инжектиран контраст и ще се визуализиара мястото и характера на стеснението на съда.
Под рентгенов контрол ще бъде поставен водач през стесненито на артреията, по него ще бъде пласиран катетър с балон на неговият връх. Когато се пласира на мястото на стеснението, балонът ще бъде раздут за кратък период от време. Понякога балонът може да бъде раздут на няклко места по протежение на съда, където има стеснение.
Под рентегенов контрол ще бъде определено до колко се е възстановил кръвотока през засегнатият съд и при задоволителе краен резултат на прецедурата водача и водещият катър ще бъдат извадени.
При много PTA се налага имплантирането на стент. Стентовете представляват малки мрежести метални тръбички поставени на върха на пластичен катетър или на метален водач предназначени да поправят стесненията на артериите. При достигане на мястото на стенозата балонът се раздува със специална инфлационна спринцовка и стентът се имплантира върху съдовата стена на мястото на стенозата, след което балонът се спада и извежда от тялото на пациента. Стентът остава в съдовете на мястото на стенозата поддържайки отворена артерията.
Ангиопластиката е само един от начините за лечение на стеснените и запушените артерии. Лекарствената терапия и провеждане на изследвания са първа стъпка при диагностициране на атеросклеротичната болест.
След провеждане на ангиопластика, пациентите трябва да променят начина си на живот. Да се хранят здравословно с храни, бедни на холестерол, да преустановят тютюнопушенето, да намалят теглото си при наднормено такова. Да контролират кръвната си захар, ако са диабетици. Да контролират стойностите на артериалното си налягане ако са хипертоници. Ако не се спазват тези условия ново стесненеие на отворените с ангиопластика или стентиране артреии е твърде вероятно.
След ангиопластиката в течение на времето може да се получат отново запушвания на същото място. Това се нарича рестеноза. При имплантирането на стентове се редуцура честотата на рестенозите.

КОНТАКТИ

Д-р Антон Елкин
Амбулаторна Дейност
Адрес: гр. Стара Загора, ул. Патриарх Евтимий 86, МЦ Трета поликлиника
Моб. тел.: 0896 113 772
E-mail: dr_elkin_at_yahoo.com


Вижте по-голяма карта

Стационарна дейност
Aдрес: гр. Стара Загора, ул. Патриарх Евтимий 84


Вижте по-голяма карта

Адрес: гр. Казанлък, ул. Любомир Кабакчиев, МЦ Мазалт
Тел.: 0431 6 22 25


Вижте по-голяма карта

Адрес: гр. Сливен, ул.Христо Ботев 1, “д-р Г.В.МИркович”
Тел.: 044 625 206; 044 611 797

Адрес: гр. Бургас, ж.к. Изгрев, бул. „Димитър Димов МЦ „ Лайф Хоспитал”
Тел.: Регистратура за предварително записване 056/ 875050 или след предварителна уговорка на тел: 0896113772.

Comments are closed.