Д-р Пресиян Кръстев

November 7, 2013
ЗА МЕН

PRESIAN-KRASTEVaa73f5e8cbd371724e22f368590989a57eef952cД-р Пресиян Кръстев завършва Стоматологичния факултет в София през 1998г. и специализира пародонтология при проф. Марк Данан от Стоматологичния факултет на Университета Рене Декарт /Париж, Франция/ и в Университета в Берген, Норвегия. Завършва майсторска програма по имплантология в Implant Dentistry at Global Institute for Dental Education, UCLA School of Dentistry, Лос Анжелис.
Вече повече от 13 години Д-р Кръстев фокусира опита, познанията и професионалните си умения върху възстановяването на костта и меките тъкани за целите на естетичната имплантология и пародонтология.
Удостоен е със златно и платинено членство в Global Institute for Dental Education, където печели награда за най-добър имплантологичен случай в Атина през 2009г.
През 2010г. Д-р Кръстев печели националния конкурс „Усмивка на годината” в категория „Имплантологичен случай”, а през 2011 и 2012г. – в категория „Пародонтологичен случай”.

Специализирана клиника за лечение заболявания на венците, имплантология, орална хирургия

ПАРОДОНТОЛОГИЯ
Пародонтологията е клинична специалност, която изучава и лекува болестите на зъбодържащите тъкани. Пародонтолозите се грижат зъбите да са бели, а венците розови и дъхът свеж.

Болестите на венците, включително гингивита и пародонтита, са сериозни инфекции, които, оставени нелекувани могат да доведат до загуба на зъби. Думата “пародонт” буквално означава “около зъб”. Пародонталната болест представлява хронична бактериална инфекция която засяга венците и костта, която държи зъбите (алвеоларната кост).

Пародонталната болест може да засегне един или много зъби. Тя започва когато бактериите от плаката възпалят венците. Плаката е лепкав, безцветен филм, който покрива зъбите ни. Тя представлявя сложно съобщество на микроби, срого подредено в пространството и времето, което има защитна функция и докато не бъде разрушено механично бактериите в него са недосегаеми както за имунологичните механизми на организма, така и за антибиотици и антисептици.

Най-леката форма на болестта, гингивита, води до зачервяване на венците, които отичат и кървят лесно. Обикновено има малък или никакъв дискомфорт. Гингивитът често се дължи на неадекватна орална хигиена. Гингивитът може напълно да бъде излекуван с професионално лечение и добра устна хигиена у дома.

Нелекуваният гингивит може да се развие в пародонтит. С времето плаката се разпространява и разраства под венечния ръб. Токсините, които бактериите произвеждат, дразнят венеца. Токсините стимулират хроничен възпалителен процес, чрез механизмите на който тялото само разрушава тъканите, държащи зъбите. Венците се отделят от зъбите, формирайки джобове – пространства между зъба и венеца, които се инфектират още по-лесно. С напредването на болестта джобовете се задълбочават и все повече кост се унищожава. Често този деструктивен процес има много леки симптоми. В крайната фаза обаче зъбите се разклащат и може да се наложи да бъдат извадени.

Може би не сте допускали, че постоянно подутите, червени или кървящи венци, чувствителните зъби и лошият дъх са симптоми на пародонталната болест. Прегледайте следните въпроси, за да разберете дали имате проблем. Изследвайте се сами – възможно ли е да имате пародонтално заболявяне?

1. Имате ли понякога болка в устата?
2. Кървят ли венците ви когато миете зъбите си или ядете твърда храна?
3. Забелязяли ли сте между зъбите ви да се образуват празни пространства?
4. Усещате ли вашите венци подути или болезнени?
5. Забелязали ли сте венците ви да се отдръпват от зъбите ви или зъбите да изглеждат по-дълги от преди?
6. Имате ли лош дъх?
7. Забелязвяли ли сте гной между зъбите и венците ви?
8. Забелязвате ли промяня в начина, по който зъбите ви стоят, когато отхапвате или дъвчите?
9. Появяват ли се ранички в устата ви?

Ако имате някой от тези симтоми на пародонталната болест, предприемете действия, за да предпазите вашите венци, зъби и вашето здраве.

Не оставяйте пародонталната болест да ви отнеме усмивката. Ако сте отговорили с ДА на някой от тези въпроси, консултирайте се с пародонтолог веднага и запазете естествените си зъби!

Ако вече сте изгубили зъб, може би ще се интересувате от зъбните имплантати – те са най-доброто средство, което може да замени вашите естествени зъби така, че да не усетите разликата.

ИМПЛАНТОЛОГИЯ

Зъбните имплантати – Зъби, които изглеждат и се усещат като ваши собствени.

Зъбният имплантат е изкуствен зъбен корен, който пародонтологът поставя в челюстта, за да носи възтановен зъб или мостова протеза. Зъбните имплантати са идеална възможност за хора в добро общо и орално здраве, които са изгубили зъб или зъби поради пародонтално заболяване, травма или друга причина.

Високотехнологично средство, зъбните имплантати са всъщност по-щадящи към зъбите, отколкото например една мостова протеза, тъй като имплантатите не разчитат на съседните зъби за опора и по този начин не ги увреждат.

Зъбните имплантати изглеждат и се усещат толкова естествено, че вие може да забравите, че някога сте изгубили зъб. Вие знаете, че възприятието за вашите зъби влияе на самочувствието ви и в личностен и в професионален план. Може би вие криете усмивката си поради празните пространства от липсващи зъби? Може би усещате вашите протези несигурни? Може би ви е трудно да дъвчите? Ако сте изгубили един или повече зъби, а искате да се усмихвате, говорите и ядете отново комфортно и спокойно, има добри новини! Зъбните имплантати са зъби, които могат да изглеждат и да се усещат като ваши собствени! При определени условия, като например да се поставят от пародонтолог и усърдна поддръжка от пациента, имплантатите могат да служат до живот. Дългосрочните изследвания продължават да сочат все по-висока успеваемост на имплантатите.

ХИРУРГИЯ

Съвременната орална хирургия има наистина богат асортимент от методи и възможности да допринесе за успеха на едно стоматологично лечение.

Освен различните видове вадене на зъби, с които традиционно се свързва хирургията, в областта на протетиката е възможно да се подобри стабилността на една снемаема или неснемаема протеза, естетиката, дълготрайността и.

В областта на ендодонтията – премахване на неподдаващи се на лечение грануломи, различни видове кисти, перфорации на коренови канали…

За имплантологията следните техники са от значение:
Повдигане на синусния под – ключ към успеха на един имплантат е количеството и качеството на костта, в която той ще бъде поставен. Задната част на горната челюст традиционно е една от най-трудните зони за оцелявяне на имплантат поради незадоволителното качество и количество на костта и близостта на горночелюстния синус. Повдигането на синусния под може да помогне да се преодолее този проблем чрез създаване на нова кост, която да приеме имплантата. Синусна операция може да помогне да се коригира този проблем, чрез повдигане на синусния под и създаване на кост, в която да се поставят зъбни имплантати. Няколко техники има, за да се повдигне пода и да се формира нова кост. При една от широко разпространените техники се прави разрез, за да се рзкрие костта. След това малко капаче се изрязва в костта и се притиска на вътре в кухината, като вратичка. Пространствато под капачето се запълва с присадъчен материал. Вашият пародонтолог ще ви обясни възможностите за присадъчни материали, които могат да възстановят изгубените тъкани. Накрая разреза се затваря и се оставя да заздравее.

В зависимост от индивидуалните ви нужди костта обикновено се изчаква да регенерира около 12 месеца преди имплантатите да бъдат поставени. След поставянето им е нужен допълнителен заздравителен период.
В някои случаи имплантатът може да бъде поставен в един етап с повдигането на синуснуия под. Тази интервенция повишава значително шансовите за успешни имплантати, които издържат години. Повечето пациенти преживяват минимален дискомфорт по време на тази процедура.

Модификация на алвеоларния гребен – деформации в горната и долната челюст могат да доведат до недостиг на адекватна кост за зъбен имплантат. За да се коригира деформацията, венецът се повдига от гребена, за да се разкрие костният дефект. Той се запълва с кост или костен заместител, за да се изгради алвеоларния гребен. Модификацията на алвеоларния гребен значително подобрява вида и увеличава шансовете за успешни имплантати, които устоявят години наред. Този дефект може да е бил причинен от пародонтит, носене на протези, вродени дефекти, увреждания или травма. Дефектът не само затруднява поставянето на имплантат, той също може да причини не атрактивно вдлъбване в линията на костта близо до липсващите зъби, което може да бъде трудно за почистване. За да се коригира този проблем, лигавицата се повдига от алвеоларния гребен, за да се открие костният дефект. Дефектът се запълва с кост или костозаместител, за да се изгради гребенът. Разрезът се затваря и се оставя да заздравее за около 12 месеца преди да се поставят имплантатите. В някои случаи имплантатите могат да се поставят и по време на тази интервенция.
Модификацията на алвеоларния гребен значително подобрява изгледа и шансовете за успешни дълготрайни имплантати. Тази интервенция може да подобри възстановяването и естетично, и функционално.

Разбира се има много други случаи, когато хирургът трябва да се намеси като възпаления, тумори, спешни състояния, които не ще изброявам. Но не се колебайте да питате, ако имате въпроси!

КОНТАКТИ

Специализирана клиника по пародонтология и имплантология д-р Кръстев – krastev.info

Адрес: гр. Варна, Ул. „Идеал Петров” 26
Тел.: 052 72 21 00


Вижте по-голяма карта

Текст и изображения: krastev.info

Comments are closed.