За какво е нужен елементът цинк?

February 24, 2015

В човешкия организъм се съдържат само два грама цинк. Но практически няма нито един жизнено важен процес, в който той да не участва в най-важна роля.

minZn

1. Укрепване на имунитета, защита от инфекции.

Той е естествен имуномодулатор. В доза 75 мг/дневно и в  съчетание с витамин С можем да се защитим от остри вирусни инфекции или да намалим наполовина времето на протичане на вече възникнало заболяване.

2. Участие в образуването на костната тъкан.

Наред с калция цинкът е необходим за формиране и укрепване на зъбите и костите не само у децата, но и у възрастните.

3. Подобряване работата на мозъка.

Съществува връзка между съдържанието на цинк в организма и умствените способности на човека. Особено важен е за отделите на мозъка, отговарящи за концентрация на вниманието и паметта. При неговия недостиг може да има нарушения в обонянието и вкуса, дори халюцинации и припадъци.

4. Стимулация на половата система и репродуктивната функция.

При мъжете цинкът е необходим за производство на сперма и синтез на тестостерон, за профилактика на аденома на простатата. При жените – за добрата работа на яйчниците и здрав хормонален фон.

5. Укрепване на зрението.

Участвайки в биохимическите реакции в ретината цинкът помага за усвояването на витамин А, много важен за доброто функциониране на окото и доброто зрение. При неговия недостиг може да се развие катаракта и блефарит.

6. За нашата красота.

Цинкът е важен за привлекателната външност. Преди всичко за състоянието на кожата, косата и ноктите. Активно участва в процесите на обновяване на кожните клетки и образуване на колагенови влакна. А това означава, че прави кожата по-млада и еластична, заличава ранните бръчици и не допуска появата на пъпчици. Не по-малко е нужен за косите и ноктите. Те се състоят от белтък, чийто синтез много зависи от съдържанието на цинк в организма. За това при недостиг на цинк косата губи блясъка си, цъфти и пада, ноктите се разслояват и се покриват с бели петна.

Има много хранителни продукти, съдържащи цинк: месо, говежди черен дроб, сирене, морски продукти, ядки, цитруси, домати, гъби… За съжаление организмът усвоява не повече от една трета от цялото количество цинк, а останалото се изхвърля. Стресът буквално изгаря огромно количество от него. Алкохолът, танинът и кофеинът също не са му приятели. За това много хора изпитват дефицит на цинк.

Изхождайки от това, цинк трябва да се употребява допълнително като хранителна добавка. Това е особено необходимо при големи психологически натоварвания или при очевидни признаци на дефицит: суха кожа, непонятни обриви, чупливи и опадащи коси, лош растеж на ноктите.

Но при приемането на добавки с цинк трябва да отчитаме, че той е несъвместим  с някои витамини и минерали, които му пречат да се усвоява. Преди всичко това са витамин В6, калций и селен.

Обратното, фосфорът и витамин А помагат за неговото по-добро усвояване.

Д-р Цветанка Янакиева е специалист с дългогодишна практика в областта на спортната медицина, храненето и профилактиката. Тя прилага съвременни програми за здравословно отслабване. 

Източник: dietite.bg

Ключови думи: цинк, витамини, хранителни добавки, имунитет

Comments are closed.