Проф. Валентин Мутафчиев: Отговори на някои често задавани въпроси за ортодонтията!

January 27, 2015
По случай 10-годишнината от откриването на първата специализирана ортодонтска клиника в България – Валор потърсихме проф. Валентин Мутафчиев, почетен председател на Българското ортодонтско общество, създател и ръководител на клиника ВАЛОР. Той отговори за Здравен каталог на въпроси, свързани с ортодонтията. 
VM5-3738

1. С какво се занимава ортодонтията?
Ортодонтията е зъболекарска дисциплина. Цели да подреди „кривите“ зъби, да подобри усмивката и външния вид. Също да постигне правилно срещане на зъбите (захапката), за да има добро хранене и здрави венци.

2. Как да преценим дали имаме нужда ние или детето ни от ортодонтска намеса? 
Търсете ортодонтска помощ винаги когато:
- долни зъби (предни, странични или общо) захапват пред горните. Следете проблема още след пробива на временните зъби (3-4 години)
- липсва място за подреждане на никнещите зъби (най-вече на предните на 7-8 години) и те са пробили струпани - видимо се разминават зъби и/или челюсти.

3. Трябва ли да са изникнали всички зъби на детето, за да го водим на ортодонт? Т.е. н
амесата на ортодонт кога е -при млечни или постоянни зъбки?
Желателно е зъболекар да оцени подреждането на  зъбите и захапката след пробива на постоянните резци (7-8 години). Ако долни зъби захапват пред горните – още във временно съзъбие.

4. Болезнен ли е прегледа и поставянето на шини?
Нито прегледа, нито поставянето на „шини“ (ортодонтски апарати) са болезнени. И нормално не трябва да се допуска болка.

5. Как да накараме детето ни да носи нещо на зъбите?
Като всички заедно (лечител, родители и отглеждащи) предадем на детето нашата убеденост в необходимостта и ползата от лечението и предприемаме всяка стъпка с неговото съгласие.

6. Колко често след поставяне на шини/апарат трябва да се посещава ортодонт?
Обикновено веднъж на 1-1,5 месеца, ако няма проблем. Всичко, което води до неносене на „шините“ е проблем и трябва веднага да се отстрани.

7. Всичко ли може да се яде по-време на носене на шини?
Няма ограничения за ползваните храни. Може да се прави подбор, когато детето трябва да се храни с „шините“.

8. Може ли детето само да ги сваля? Как да разберем, че ги сваля?
Детето трябва да може да сваля само „шините“, за да ги почиства.

DSCN91859. Здрави ли трябва да са зъбите когато се слагат шини?
Най-добре е зъбите да бъдат излекувани преди поставянето на „шините“. Компромиси могат да се направят с временни зъби, на които предстои смяна и пазят място за постоянните.

10. Има ли специална грижа за зъбите с шини?
Грижата за зъбите е еднаква. Системно трябва да се почистват качествено, така че да станат „чисти“, а не „мити“. „Шините“ също трябва добре да се почистват.

Ортодонтска клиника ВАЛОР отбелязва юбилея си с безплатни първични прегледи до 7 февруари 2015 г. Желаещите могат да си запазят час в удобно за тях време на тел. 02 955 23 19 или 0887971207.

Comments are closed.