Многопрофилната болница за активно лечение “Национална кардиологична болница “(МБАЛ “НКБ”) е университетска болница – една от най-големите специализирани болници на Балканския полуостров. Специалистите на НКБ осъществяват високоспециализирана медицинска помощ (диагностика, лечение и рехабилитация) при възрастни и деца, експертиза на работоспособността и консултативна помощ за цялата страна.
Главни направления на медицинска помощ
При възрастни:
- Кардиология – Спешна кардиология,
- Електрофизиология и радиофреквентна аблация, Ритъмни и проводни нарушения, Кардиологична рехабилитация, Електрокардиостимулация
- Сърдечна хирургия
- Съдова хирургия и ангиология
- Неврология – Спешна неврология
- Хемодиализа
При деца:
- Детски болести Интензивно лечение
- Детска кардиология
- Следоперативно интензивно лечение
- Детска кардиохирургия
За персонала
В НКБ работят 884 души – 190 лекари, 482 специалисти по здравни грижи и 212 души немедицински персонал. Лекарите имат поне една призната медицинска специалност. От тях преподаватели са един академик, 12 хабилитирани сътрудници (професори, доценти, старши научни сътрудници), 67 асистенти и научни сътрудници.
В НКБ са разкрити 331 болнични легла, от които 55 в отделението за кардиологична рехабилитация в Банкя, а 58 са в клиники и отделения за интензивно лечение.
Лечебна дейност
- Клиника по кардиология
- Спешна кардиология
- Хемодиализа и плазмофереза
- Клиника по неврология
- Клиника по детски болести и детска кардиология
- Клиника по кардиохирургия
- Отделение по хирургия на вродените сърдечни малформации
- Клиника по съдова хиругия и ангиология
- Отделение по анестезиология и интензивно лечение
Рехабилитация
История на дейността на отделението:
Решението за основаване на Отделението по кардиологична рехабилитация датира от 16.12.1996 год., когато с Постановление № 299 на МС НЦССЗ и Центъра по кардиологична рехабилитация – гр. Банкя се обединяват в НЦССЗР с Акт за публична държавна собственост № 251/1997 год. Отделението започва да работи от м. август 1998г.
ОКР към НКБ се намира на територията на гр. Банкя. Състои се от 2 сгради, от които функционира само новата част. Тя е построена през 1985 год на около 1860 м2 с разгърната площ 7000 м2, разположена на 3 етажа и 2 сутерана. Разполага с 55 болнични легла, 5 апартамента, учебна зала, библиотека, дизел-агрегат, гаражен парк и собствен източник на минерална вода.
Цели на дейността на отделението:
Утвърждаване на водещите позиции на ОКР в национален мащаб в областта на кардиологичната рехабилитация, внедряване на съвременни рехабилитационни методи, нови научни разработки, свързани с превенцията на рехабилитацията на ССЗ.
Устройство и анализ на медицинските дейности на ОКР:
Отделението за кардиологична рехабилитация се състои от клиничен сектор, сектор за активно кардиолигично наблюдение и реанимация, сектор неинвазивна функционална диагностика, сектор по кинезитерапия и физиотерапия, сектор клинична лаборатория, приемно-консултативен кабинет, хирургичен кабинет с превързочна, административен сектор.
В отделението се извършва лечение и рехабилитация на пациенти със сърдечно-съдови заболявания по следните клинични пътеки:
* Остра и изострена хронична сърдечна недостатъчност III – IV ФК без механична вентилация / 052 /
* Физикална терапия и рехабилитация след инфаркт на миокарда / 238 /
* Физикална терапия и рехабилитация след сърдечни операции / 239 /
* Нестабилна форма на ангина пекторис / 047 /
* Заболяване на миокарда и перикарда / 055 /
* Ритъмни и проводни нарушения / 056 /
Ежеседмично през отделението преминават и се изписват около 50-60 пациенти по клинични пътеки или по Наредба 22 на МЗ.
Социална значимост на извършваните дейности в отделението.
България е страна, в която ССЗ са водещ фактор за смъртност и инвалидност сред населението. Още по-малко са заведенията за болнична помощ, които развиват рехабилитацията на ССЗ – единични отделения с недостатъчно високо ниво на оборудване и работа. От друга страна потребностите на населението са високи – рехабилитацията спомага за максимално бързо възстановяване на физическия и социален статус на пациента, за навременното му реинтегриране в семейната и трудова среда, запазване на социалната му роля и постигане на високо качество на живот. Това прави отделението за кардиологична рехабилитация търсено място от много пациенти, не само на регионално, но и на национално ниво.
Доказателства за позицията на отделението в България
Отделението е разположено на територията на курортно селище Банкя с подходящи климатични условия, обширен парк и възможност за теренно лечение. То е единствено по рода си с възможност за рехабилитация, активно наблюдение и лечение, с 24 часов режим на работа и капацитет за приемане на усложнени и проблемни пациенти, включително и такива непосредствено след сърдечна операция.
ОКР притежава разработена система от специфични програми за кардиологична рехабилитация и оборудване за прилагането им.
Специална значимост на отделението за здравната система на България
Отделението е единствено по рода си в България, което има капацитет за рехабилитация на прясно оперирани пациенти, като поема пациенти не само от НКБ, а и тези от УНМБАЛ „Св. Екатерина”; „Св. Георги” – Пловдив; КБ „Лозенец”, а също така от болница „Токуда” и „Св. Анна”. В останалите рехабилитационни заведения липсва възможност за активно лечение и наблюдение при възникване на евентуални усложнения в рехабилитационния процес, липсват квалифицирани кардиолози за осигуряване на 24 – часов график на работа, което ги поставя извън конкуренция с ОКР по отношение на проблемните пациенти, особено тези след сърдечна операция. В Софийска област кардиологичната рехабилитация е по-слабо застъпена, като основният приоритет в повечето заведения са неврологична, ортопедична или комбинирана патология.
В заключение ОКР към НКБ на настоящия етап е единственото национално значимо, доказало авторитета и качеството си място за кардиологична рехабилитация на всички пациенти след ОМИ и сърдечни операции.
Учебна дейност, провеждана в отделението.
Ежемесечно се провеждат колегиуми и семинари, на които се разглеждат актуални проблеми на ССЗ и се представят новостите в областта на лечението, диагностиката, рехабилитацията и профилактиката на ССЗ. Организиран е и курс за продължителна квалификация на специалистите по здравни грижи, на който по предварително изготвен график се представят лекции по актуални проблеми в кардиологията и рехабилитацията от лекарите – специалисти в отделението. Недостатък на настоящата организация е липсата на абонамент за Европейския журнал по превенция и рехабилитация, както и за Европейския кардиологичен журнал. С наличния персонал успяхме да организираме работния процес и график ефективно, за да осигурим възможност на всички желаещи да специализират избраната специалност. Това се отнася и за специалистите по здравни грижи, където значително се увеличи относителният дял на тези с бакалавърска степен по здравни грижи.
Научна дейност, осъществявана от екипа на отделението
През 2005 год. колектив от ОКР изготви и отпечата 4 научни съобщения в списания и др.научни издания в България.
Участвахме с 3 доклада на Национална кардиологична конференция през октомври 2005 год. в София. Изнесени бяха 2 доклада на научни симпозиуми на фирми. Посрещнахме в ОКР порф. Дейвид Ууд от Имперския колеж във Великобритания, който сподели своя опит в областта на превенцията и рехабилитацията на ССЗ.
През 2006 г. колективът на ОКР участва в Международния симпозиум CARDIOLOGY UPDATE 2006.
През 2006 г. отделението беше посетено от проф. Антонио Леал, при което се подписа протокол за сътрудничество между ръководената от него програма за сърдечно – съдова превенция и рехабилитация към научния институт „Абел Салазар” и фондация „Санитус” – град Порто и ОКР – Банкя.
Доказателства за позицията в областта на науката и обучението на отделението в България.
За да излезе Рехабилитацията от сферата на добрите пожелания и да навлезе реално в ежедневната медицинска практика е необходимо да се познават методите, схемите и алгоритмите на работа, както и възникващите проблеми не само в теорeтичен, а и в практически план.
Сърдечно-съдовата рехабилитация представлява раздел от специалността Кардиология, поради което е необходимо специализиращите лекари да преминават определен стаж в ОКР. В досегашните програми за обучение това не бе постоянно застъпено. С удължаване на срока за специализация на четири години би било възможно да се отдели период от поне четири седмици за работа и обучение на специализантите по кардиология в отделението. Темите, по които се провежда обучението са:
1. Сърдечно – съдова рехабилитация
2. Ранни следоперативни усложнения
3. Диспансерно наблюдение на сърдечно оперирани
Възможности и нужди от хармонизация на съществуващите условия в отделението.
1. Осъществяване на цялостната медицинска дейност на ОКР според правилата за добра медицинска практика и стандартите за лечение при спазване на медицинската етика и правата на пациентите. В изпълнението на тази задача е необходимо непрекъснато актуализиране на съществуващите протоколи и алгоритми за работа в отделните сектори на отделението на основата на политиката за качество на НКБ.
2. Неотклонно прилагане на актуалните Европейски и световни ръководства за превенция, рехабилитация и лечение, основаващи се на доказани в големи международни проучвания резултати от постиженията на медицинската и фармацевтична наука.
3. Разработване и по-нататъшно изпълнение на план за непрекъсната квалификация на лекарския и сестрински персонал с цел непрекъснато подобряване на професионалната квалификация, комуникативните умения и професионалната етика на медицинските кадри в отделението.
Амбицията на отделението е тенденцията за увеличаване на пациентите по клинични пътеки да продължи и за в бъдеще чрез оптимално натоварване на легловия фонд и медицинска апаратура, както и изграждане на стратегия за създаване на условия за увеличаване броя на платените пациенти.
За обратна връзка:
Телефон: | |
8028605;8028606 | Администрация |
8028669 | д-р Василев – завеждащ |
8028 600 | Номератор |
8028 604 | Лекари |
8028 610 | Регистратура |
Експертна дейност
Началник: д-р Мая Ценова
E-mail: tsenova@hearthospital.bg
Териториалната експертна лекарска комисия към НКБ освидетелства лица предимно с неврологични и сърдечносъдови заболявания. Случаите се разпределят от Картотеката за медикоекспертни досиета (КМЕД). Освидетелстването и преосвидетелстването се извършва в 40 дневен срок от датата на постъпването на документите. При временна неработоспособност, която продължава, срокът за освидетелстване е 10 дни.
- ТЕЛК освидетелства лица по следните поводи:
- временна нетрудоспособност
- трайно намалена или загубена работоспособност
- други поводи, предвидени в нормативни актове.
Освидетелстването и преосвидетелстването на лицата се извършва на място в ТЕЛК. За лица, които по медицински показания не са в състояние да се явят в ТЕЛК, освидетелстването става в дома, в болнично или друго заведение, което се доказва с медицинско удостоверение от лекуващия лекар.
ТЕЛК освидетелства и лица по повод обжалвани болнични листове като това става по района на лечебното заведение, издало болничния лист.
ТЕЛК може да взема решения и по документи без преглед на лицата при определени случаи, които са регламентирани с наредбата за експертиза на работоспособността (НЕР).
Учебна дейност
Националната кардиологична болница е университетска болница. НКБ организира ежегодно клинично обучение на студенти, докторанти, специализанти – медици и специалисти по здравни грижи, по следните клинични модули:
- Кардиология
- Детска кардиология
- Рентген
- Вътрешни болести
- Съдова и сърдечна хирургия
- Анестезиология и интензивно лечение
- Патологоанатомия
- Обща медицина
- Спешна медицина
Тел.: 02/ 92 17 122
На тел. (02) 9211-211 ще намерите информация по всички въпроси, касаещи дейността на НКБ, лекарите, които работят в нея и графика им за прием на пациенти.
В този раздел ще откриете полезна информация за необходимите стъпки, които трябва да предприемете, за да получите достъп до консултация и лечение в Националната кардиологична болница.
При постъпване за лечение в болницата, всеки пациент бива запознат с Хартата за своите права и с вътрешния ред на болницата, които можете да намерите на тази страница.
Провеждането на ефективно лечение в болницата не би било възможно без вашата помощ.
Следните документи дават повече информация за услугите предлагани от болницата:
- Права на пациента съгласно Закона за здравето
- Списък на заболяванията, при които здравноосигурените лица са освободени от заплащане на потребителска такса по чл.37, ал.3 на ЗЗО
- Списък на Клиничните Пътеки с Договор с НЗОК
- Информация за Потребителската Такса
- Списък на Фондове със Сключен Договор с Болницата
Научно-изследователската работа в НКБ е продължение на 50 годишна традиция, създала школа за развитие и обучение на студенти и специалисти в областта на сърдечно-съдовите заболявания и сърдечно-съдовата хирургия. Националната кардиологична болница е правоприемник на базираните през 1962 г. катедри по сърдечно-съдова хирургия, ревмокардиология и детска кардиология към ИСУЛ и на Научния институт /център по сърдечно-съдови заболявания (1972-2000).
Образователната политика е залегнала в мисията на МБАЛ-НКБ за подготовка на високо квалифицирани кадри, в съответствие с изискванията за образователно-научни и образователно-квалификационни степени.
Високо квалифицираният академичен състав (1 професор, 16 доцента, 46 – гл.асистента, 27 – асистента и присъдените научни степени: “доктор” – 23, “доктор на мед. науки – 2) и уникалните лаборатории, правят НКБ водеща в обучението и научно-изследователската работа по кардиология, детска кардиология, сърдечносъдова хирургия, образна диагностика, лабораторна диагностика.
НКБ осъществява значителна научно-приложна дейност, която е във връзка с прилаганите съвременни методи за диагностика и лечение. През изминалата година са представени над 250 научни съобщения на световни, европейски, национални и регионални научни прояви (70 публикации в пълен текст, 150 доклади и постери на научни конференции, 170 лекции на симпозиуми и работни срещи).
Обучение
Ако желаете да се запознаете с програмата на курсовете за следдипломно обучение и индивидуална специализация за лекари, моля натиснете тук.
“Национална кардиологична болница” – hearthospital.bg
Адрес: гр. София, ул. „Коньовица” 65
Тел.: 02 921 12 11
E-mail: nkb_at_hearthospital.bg
Телефони за контакти:
(02) 9217 180
(02) 9217 174
(02) 9217 161
(02) 9217 160
(02) 9217 170
Отдел “Грижи за болния” (до 16 ч.):
Тел.: 029 21 12 28
Текст и изображения: hearthospital.bg