Разработиха нов антибиотик

January 9, 2015
Нов антибиотик – първият от близо 30 години, има потенциал да промени борбата срещу устойчивите супербактерии.
В направени лабораторни тестове с мишки учени са установили, че новият антибиотик, наречен теиксобактин (teixobactin), унищожава бактериите толкова бързо, колкото утвърдените антибиотици, и без доловима съпротива, и лекува гризачите от сериозни бактериални инфекции без токсични странични ефекти, предаде Ройтерс, позовавайки се на публикация в сп. “Нейчър”. 
new-antibiotics-320
Тестовете са показали също, че прототипното лекарство действа срещу устойчивите бактерии по уникален начин, при който няма вероятност от развитието на антибиотична резистентност – една от най-големите пречки пред създаването на нови антибиотици.Подобна разработка би дала сериозен тласък на медицината, която става все по-безсилна да се справи с еволюиращите и устойчиви на антибиотици супербактерии.

Изследователите обясняват, че антибиотикът, който все още предстои да бъде тестван върху хора, един ден може да бъде използван за лечение на устойчиви на антибиотици инфекции, като например причинените от супербактерията метицилин-резистентен златист стафилокок, както и на туберкулоза, която на този етап изисква лечение с комбинация от лекарства с потенциално опасни странични ефекти.

“Откритието на това ново съединение дава голяма надежда за лечението на редица опасни инфекции”казва Ким Луис, професор от Северозападния университет в САЩ и съосновател на NovoBiotic Pharmacueticals, компанията, патентовала антибиотика теиксобактин.

Екипът на Луис е работил съвместно с изследователи от университета на Бон, Германия, и британската компания Selcia Limited.

Специалистите обясняват, че теиксобактин принадлежи към нов клас съединения и унищожава бактериите като разрушава клетъчните им стени. Антибиотикът действа, като се свързва с многобройни мишени, което забавя развитието на устойчивост към него.

Световната здравна организация (СЗО) предупреди миналата година, че ако не се вземат драстични мерки, през настоящия век може да настъпи постантибиотична ера, в която дори базовото здравеопазване да стане опасно заради риска от инфекции по време на рутинни операции.

За да потърсят разрешение на проблема, авторите на настоящото проучване са се обърнали към нови потенциални източници на антибиотици.
Те са разработили метод за отглеждане на некултивирани бактерии в естествената им среда – в почвата, вместо в лаборатория, използвайки миниатюрно устройство, наречено iChip. 

Учените са събрали около 50 000 щама на некултивирани бактерии и са открили 25 нови антибиотика, последният и най-интригуващ от които е теиксобактин. Учени, които не са участвали в изследването, приветстват постижението на колегите си, но напомнят, че ключови ще бъдат клиничните изпитания с хора.

“Откритието на потенциален нов клас антибиотици е добра новина. Няма да знаем обаче дали теиксобактин е ефективен при човека, докато настоящото изследване не премине през клинични изпитания с хора”казва Ричард Сийбрук от британския Уелкъм Тръст.

От екипа на Ким Луис очакват клиничните изпитания с хора да започнат след около две години.

В българските болници се използват три пъти повече антибиотици, отколкото в европейските. В ЕС 95% от антибиотиците се консумират извън болницата, в обществото, и 5% в болниците. В България 20% се консумират в болниците и 80% в обществото.

Годишно в световен мащаб 25 000 души умират от бактерии, резистентни към антибиотици.

Източник: dnes.dir.bg

Comments are closed.