Студени крайници – здравословен проблем ли е?

January 5, 2015

За някои студените крайниците е проблем не само при ниски температури на околната среда. Той е по-често срещан при жените и децата. Разпространена е представата, че студените крака и ръце се дължат на лоша циркулация на кръвта и според специалистите това донякъде е вярно предположение.
winter-accessories-for-men-women-socksТемпературата на тялото, включително в крайниците и най-периферните части, до кожата включително, се поддържа благодарение на кръвообращението и кръвоносни съдове, които доставят богатата на кислород и хранителни вещества кръв.

При ниска температура на околната среда сензорните рецептори в кожата подават сигнал на мозъка, вследствие на което се получава свиване и намаляване на просвета на кръвоносните съдове – процесът е известен като вазоконстрикция.

Така се намалява доставката на кръв до кожата, което и позволява да се запази топлината във вътрешността на тялото, където се намират вътрешните органи. Това е защитен механизъм на организма срещу студа.

При някои жени обаче се наблюдава склонност към свиване на кръвоносните съдове дори при незначителни температурни колебания, което отчасти се дължи на естрогена.

Този типичен женски полов хормон играе съществена роля за терморегулацията на организма, както и обяснява по-високата чувствителност на представителките на нежния пол към студа и склонността към измръзване.

Ако все пак студените крайници са прекалено често явление до степен да нарушават качеството на живот, би могъл да се предположи синдром на Рейно.

Синдромът на Рейно е по-характерен за девойките и младите жени и в повечето случаи преминава от самосебе си. При него студени са и ушите, и носа и наличието му е свързано с промяна цвета на кожата – тя става болнаво бяла и прозрачна, а понякога се наблюдава и лилав оттенък. Възможно е да се усеща още изтръпване и болка. Някои съобщават и за мигренозно главоболие.

Оплакването се появява обикновено след силна или хронична умора, измръзване заради климатични условия, както и сред прекарана инфекция и дори силен стрес.

По принцип симптомите на синдрома не са за подценяване и особено при тяхното натрапливо персистиране е добре да се потърси консултация от специалист, за да се изключи усложняването на състоянието.

Препоръчително е жените, които страдат от студени крайници да се пазят на топло през студените месеци с цел да предотвратят прекомерното им изстиване.

Студените ръце и крака могат да се дължат и на други причини като недостиг на желязо, дефицит на витамин В12, намалена функция на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм), диабет, системен лупус еритематозус, който е вид хронично автоимунно заболяване и др.

Преди да започнете да предполагате лошите причини обаче, съветите на лекарите са да си дадете сметка и, ако е необходимо да промените, степента на двигателната си активност и балансираността на хранителните си навици, включително да се погрижите и за добрата хидратация на организма си. В случай, че тези мерки не повлияят състоянието ви, е разумно да се потърси лекар за назначаване на необходимите изследвания и предписание на адекватна терапия.

Източник: Puls.bg

Comments are closed.